Bývanie a záhrada

Zarezali ste do kuchynskej dosky? Zabudnite na výmenu, existuje riešenie

Drevená kuchynská doska navodzuje v kuchyni pocit domáckosti a útulnosti. Drevenú dosku kuchynskej linky viete dopasovať k rôznym štýlom kuchynských korpusov a neexistuje kuchyňa, kde by nevyzerala dobre. Na výber je drevo z rozličných stromov, ako napríklad dub, orech či jaseň. Platí však, že kuchynská doska by mala byť  z čo najtvrdšieho dreva, aby odolávala znehodnoteniam, ktoré sa môžu pritrafiť bežným používaním.

Drevená kuchynská doska

Drevo v domácnosti vždy upúta. Pravé drevo má pre nás známu štruktúru, radi sa ho dotýkame. Živice, ktoré sa z neho uvoľňujú, príjemne voňajú. Avšak kuchynská doska je najnamáhanejším miestom v kuchyni, drevo je vystavené množstvu príležitostí, ako ho poškodiť či zničiť. Varenie, vysmážanie, príprava jedál, neutretá voda po umývaní riadov. Taktiež môže prísť k mechanickým poškodeniam – odlúpnutiu časti dosky, preliačeniu či k drobným zárezom. Mnohé gazdinky z obáv pred neúmernou starostlivosťou o kuchynskú dosku z masívneho dreva radšej siahnu po lacnejších, ale odolnejších alternatívach.

Prečo nevymeniť

Starostlivosť o drevenú kuchynskú dosku pritom nie je vôbec náročná. Stačí ju udržiavať v čistote a pravidelne ju čistiť. Na následnú povrchovú úpravu stačí potom použiť olej alebo prírodný vosk a kuchynskú dosku raz za čas navoskovať alebo naolejovať.

Napriek starostlivej opatere sa môže stať, že sa časom škrabancom, zárezom či spáleným miestam proste nevyhnete. Kuchynská doska môže časom vyzerať ošumelo a vy sa už  aj pristihnete pri tom, že snívate o novej kuchynskej linke s inou pracovnou doskou.

Prečo by ste mali dať svojej kuchynskej doske z masívneho dreva ešte šancu? Oprava kuchynskej dosky je omnoho menej finančne nákladná, ako keď by ste celú dosku menili. V prípade, že by ste menili celú kuchynskú linku môžete rátať finačnú úsporu v tisíckach eur.

No rozhodnutie “nevymeniť” nemá len ekonomický rozmer, ale aj ekologický. Nič sa nevyhodí a ani sa nič nové nevyrobí, takže ušetríte energiu aj za výrobu novej kuchynskej dosky aj za zlikvidovanie tej starej.

Oprava kuchynskej dosky

Aj mechanické poškodenia dreva sa dajú opraviť tak, že nespoznáte rozdiel. Jemné škrabance sa dajú vybrúsiť, na tie hlbšie už bude potrebný tmel. Vytmelením a vybrúsením získate pocit jednoliatej hladkej dosky a pôvodné poškodenia už vôbec neuvidíte. Časom aj zabudnete, že niekde nejaké poškodenia boli.

Opravu pracovnej dosky pokojne zverte do rúk odborníkov, ktorí vašu kuchynskú dosku šetrne opravia a zrenovujú. Okrem opravy mechanických poškodení ju tiež poriadne vyčistia od zažratej špiny a taktiež poriadne potrú ochranným olejom alebo voskom, aby zabránili a ochránili kuchynskú dosku pred opätovným poškodením.

Oprava iných drevených predmetov

Nemusíte dať opraviť iba kuchynskú dosku z masívu, je možné tiež opraviť od škrabancom a zničených miest aj iný drevený nábytok. Oprava nábytku z masívneho dreva tiež prinavráti zašlý lesk vašim obľúbeným kúskom v interiéri. Aj oprava drevenej podlahy, či drevených schodov je lepším riešením, ako ich výmena. A to aj ekologického aj z ekonomického hľadiska. A vy sa doma môžete cítiť útulnejšie a tešiť sa z dreveného nábytku omnoho dlhšie.