Umenie, Zdravie a krása

Tetovanie

Tetovanie patrí do kategórie „bodyart“ spolu s pirsingom, bodypaintingom a skarifikáciou. Ide o technológiu, pri ktorej sa pomocou ostrého nástroja pod kožu dostáva farbivo (netoxický tuš).

Nikto nevie kedy sa potetoval prvý človek. Existujú však domorodé národy v ktorých by sa možno našiel. Nový Zéland a Hawai sú dve oblasti v ktorých sa rozvíjali typické domorodé zvyky pomocou tejto starobylej techniky.

Maorské tetovanie

Na novom Zélande sa tetovať začalo pravdepodobne už pred viac ako 2000 rokmi. Podľa obrazcov na tele a hlave sa vedeli domorodci orientovať v ich hierarchii spoločnosti. Pre ženy znamenal krásu a pre muža silu bojovníka a postavenie. Charakteristický typ ich tetovania bolo aj je „Moko“. Nebolo také, ako ho poznáme dnes. Vykonávalo sa zjazvením kože na hlave a následným zafarbením pigmentom. Tento proces sa musel spraviť aj dvakrát, aby bol efekt dokonalý. Takýto spôsob farbenia kože bol veľmi bolestivý a stávalo sa, že tetovaný od zlyhania organizmu na pár dní oslepol. Dnes sa tento spôsob zdobenia už nepoužíva. Jediné čo zostalo sú motívy, ktoré Maori považujú za kultúrne bohatstvo a každé napodobenie motívov vytetované na „nemaorovi“ považujú za krádež. Po prvých nájazdoch britských lodí na Nový Zéland sa začal pre Maorov boj o prežitie, pretože ich Britovia zabíjali, aby získali ich potetované hlavy, s ktorými sa obchodovalo. V 18. storočí prestali Maori Moko nosiť.

Tetovanie v Číne

Tetovanie však nebolo spájané len s domorodými kmeňmi. V Číne sa až dodnes spája s Yakuzou, čo je najznámejšia mafia na svete. Potetovaní ľudia tam preto boli obávaní a odsudzovaní. Dokonca aj dnes majú potetovaní Číňania obmedzený prístup napríklad na kúpaliská.

Techniky tetovania

Domorodé a oblastné tetovania sú charakteristické špecifickými technikami, ktoré sa používajú len málo. Polynézske tetovanie sa robí sadou ručne vyrezávaných ihiel (kedysi zo žraločích zubov, rybích plutiev, dnes z kovu) zvaných „Au“ a tyčkou zvanou „Iapalapa“, ktorou sa do ihiel udiera a tým sa dostáva farba pod kožu.

V Číne sa používa ihlicový hrebeň, ktorý sa bez dláta, len silou ruky zatláča do kože a tak ju farbí. Na inuitské (eskimácke) tetovanie sa používala niť a ihla namočená vo farbive, ktorou sa farba všívala pod kožu a vytvárala sa bodkovaná línia. Dnes je osvečenou technikou tetovanie elektrickým strojčekom.

Najznámejšie druhy a štýly

Medzi tieto patrí aj spomínané Moko (dnes už takmer nepoužívaný typ), Polynézske tetovanie (ornamenty s veľkými čiernymi plochami, zvieracie motívy), Oldschool, Newschool, Námornícke vzory a Sugar skull (súviasiace aj s Oldschool, Newschool), Rockabilly tattoo (50. Roky, zombie motívy..), Tribal a mnoho ďalších.

Ako je to dnes

V dnešnej dobe sa po celom svete nachádzajú tisícky tetovacích salónov, kde sa ľudia chodia skrášliť. Existujú samozrejme lepšie, aj horšie. Pred objednaním je dôležité zistiť si, či je v salóne dobrá hygiena a či je „tatér“ ten pravý pre vás.

Starostlivosť o tetovanie

Starostlivosť záleží od typu pokožky aj od rád, ktoré dostanete od svojho tatéra. Samozrejmosťou je dobrá hygiena, neopaľovať sa a nechodiť na kúpalisko aspoň mesiac. Väčšinou sa pre hojenie používajú klasické mastičky ako kalciová masť, či Bepanten. V tetovacích salónoch máte často možnosť výberu špeciálnych mastičiek na hojenie.

Foto: pixabay.com