Technológie

Sledovať exspirované domény sa oplatí. Viete prečo?

Každý deň exspiruje niekoľko stoviek domén, či už sú to .sk, .cz alebo .com a podobne. Majitelia ich zabudnú zaplatiť alebo ich už jednoducho nechcú ďalej používať, a tak prepadnú do akejsi voľnej zóny. Exspirované domény však majú zaujímavý účinok a často sa vyslovene oplatí priviesť ich opäť k životu.

Exspirované domény už čosi prežili

Ak doména exspirovala, je úplne jasné, že bola už najmenej rok registrovaná. Môže to však byť viac rokov, mohla mať hodnotný obsah, prípadne mohla byť aj úplne prázdna. Ak však na nej bola spustená firemná stránka, magazín či úspešný e-shop, mohla za ten čas získať kvalitné spätné odkazy, históriu i dobré umiestnenie vo vyhľadávaní.

Exspirované domény sa tak veľmi ľahko môžu stať skvelým odrazovým mostíkom. Google určuje poradie webov podľa množstva algoritmov, ktoré však so stopercentnou istotou asi vedia len jeho zakladatelia. Mnohí sa ale usilujú optimalizovať weby tak, aby sa bez platenej reklamy dostávali na čo najvyššie priečky. Rozbehnúť web s novou doménou nie je úplne jednoduché a na organické umiestnenie si musíte počkať. Aj preto sa oplatí exspirované domény sledovať.

Google je slušný, dáva prednosť starším

Staršie domény vyhľadávače často uprednostňujú pred novými doménami, čo funguje predovšetkým vtedy, ak bol na nich od začiatku nejaký obsah a neležali len tak úhorom. Ak sa na takejto doméne vybuduje obsah s hodnotou a podobným zameraním, ako mal ten pôvodný web, získate na začiatok veľkú výhodu. Výsledkov sa dočkáte oveľa rýchlejšie, ako keby ste kupovali úplne novú doménu. Zakúpenie domény, ktorá ma už čo-to odžité, je jedným zo spôsobov ako urýchliť, aby váš web Google zaindexoval vo vyhľadávačoch.

Kúpa exspirovanej domény, ktorá si už čo-to prežila, môže uľahčiť vcelku dramatický úvod podnikania. Nemusíte si ich však vyhľadávať manuálne, existujú na to aj špeciálne služby. Zoznam takýchto stránok nájdete napríklad na stránke reborn.domains.

Foto: Bigstockphoto