Ostatné

Pozor na verejné kúpaliská!

swimLeto je v plnom prúde, pred nami je ešte 30 dní relaxu na pláži, pod stanom alebo na dobrodružných dovolenkách. Decká výskajú od radosti, že zmrzliny na kúpaliskách je stále dosť, rodičia ich strážia ako oko v hlave, keď sa hrajú na senzačných plavcov a skáču hlava-nehlava alebo sa púšťajú do neznámych vôd. Na deke nám, samozrejme, nemôže nič podstatné chýbať, veď by sme svojou plážovou ignoráciou mohli vážne ohroziť nielen svoju krásu, ale aj nenahraditeľné zdravie. Pravdou je, že sa v posledných časoch rozpútala ďalšia kontroverzná polemika, ktorá sa teraz týka dovolenkovania a oddychu na verejných kúpaliskách.

Aby sa váš sladký letný relax nezmenil v boj o holý život, neupriamujte svoju pozornosť len na perfektné opaľovacie krémy a plavky najnovších výkrikov módy, ale poriadne si premyslite, do akých vôd sa ponoríte. Situácia je omnoho vážnejšia a výber dovolenkových lokalít by mal predchádzať dôslednejšiemu rozhodovaciemu procesu za predpokladu, že s vami pocestujú aj deti.
Ich organizmus si svoj imunitný systém ešte len buduje, chýbajú mu silnejšie bariéry pri napadnutí vírusmi a rôznorodými infekciami. Ani dospelý jedinec nie je neprekonateľný, aj on sa musí chrániť, a preto by na zodpovedný prístup nemal zabúdať ani počas letnej dovolenkovej pohody.

Bazény – čo sa v nich skutočne ukrýva?
Tvrdenie, že za všetko si môže len človek, nie je vo svojej podstate až tak pritiahnuté za vlasy. Veď zvieratá sa na verejných kúpaliskách nekúpu, aspoň dúfame, že je tomu stále tak, a taktiež sa o čistotu, poriadok a dezinfekciu vody i okolitého prostredia stará len sám človek. Tam, kde sa voda vyskytuje v stojatých podmienkach, tam, kde je veľa hláv na jednom mieste a kde sa svedomito nedodržiavajú základy osobnej hygieny, sa vírusy cítia ako v raji.
Netvrdíme, že na jazerách a pri riekach sa budete cítiť ako v bavlnke, no príroda sa mnohokrát správa oveľa ľudskejšie než sám človek. Ľudia si jednoducho zmyslia, že aj napriek rôznym prenosným ochoreniam, kožným zápalom či otvoreným ranám je vhodným riešením vstúpiť do bazénu. Tým neohrozujú len seba, ale aj ostatných letne naladených kúpajúcich.

Pritom len malé percento návštevníkov letných kúpalísk si pred bazénovým ošiaľom dôkladne osprchuje celé telo a nezabúda ani na unavené chodidlá. Možno tieto konštatovania vyznievajú z pohodlia vášho domova komicky, no ak po jednej takejto návšteve verejného kúpaliska začnete trpieť hnačkami, zápalmi očných spojiviek, dýchacími ťažkosťami alebo kožnými alergickými reakciami, druhýkrát sa isto nebudete vysmievať z nebezpečenstva v stojatých vodách.

Foto: pixmac.sk, Eorde Williams – flickr