Umenie

Stonehenge

Aký obraz v mysli vás napadne pri pomyslení na Stonehenge? Zjaví sa vám pred očami kopa skál a kameňov, na ktoré sa dá pozerať len z väčšej vzdialenosti spoza plotu? Možno niektorým áno, no aké tajomstvo záhadné kamenné kruhy naozaj skrývajú? Ich história sa síce môže len odhadovať, no atraktívnosť miesta je nepopierateľná.

Južné Anglicko je preslávené kamennými kruhmi, nazývanými Stonehenge, ktoré ležia približne trinásť kilometrov od mesta Salisbury v grófstve Wiltshire. Všetko, čo sa týka Stonehenge je obalené v akomsi rúšku tajomstva, pretože už len názov môže mať v staroangličtine niekoľko významov. Jedným z nich je zavesený kameň a ten druhý kamenná šibenica. Vyberte si vy, čo vám evokuje záhadné miesto.

K jeho pôvodu a významu sa však viaže niekoľko legiend a povier, ktoré z veľkej pravdepodobnosti síce nie sú pravdivé, no vyvolávajú len ďalšie otázky a dohady okolo stavby a vzniku. V dnešnej dobe je Stonehenge považovaný za akýsi oltárny chrám, no podľa iných skúmateľov slúžil v minulosti ako popravisko či cintorín, pretože niekoľko míľ od miesta našli archeológovia pozostatky stredovekej dediny, pri ktorej sa vyskytovali obdobné stavby z kameňov.

Ani história Stonehenge nie je veľmi presná a odhaduje sa, že výstavba kamenných oblúkov bola rozdelená postupne do troch fáz. Prvá prebiehala približne okolo roku 1900, druhá zrejme v roku 1750 a posledná, tretia fáza v rokoch okolo 1650 pred našim letopočtom. Stonehenge pozostáva z priekopy či valu, ktorý je obkolesený kamenným kruhom a ten ďalším kamenným kruhom. Niektoré dvojice masívnych kameňov sú dokonca spojené tak, že tvoria akýsi trám, keďže na ich vrchoch je položený ďalší obrovský kameň. Toto miesto je turisticky vyhľadávaným a návšteva Británie sa určite nezaobíde bez zastávky pri Stonehenge.

Foto: pixabay.com