Oplatí sa v dnešnej dobe kúpiť koberce?

Bývanie v chladných domoch či veľkých bytoch, kde na vyhriatie priestoru nepomáha ani kúrenie, ostáva okrem zateplenia už len jedna možnosť, a to zadovážiť si teplé, huňaté koberce, ktoré akoby vyžarujú teplotu a zadržiavajú chlad podlahy. Sú však koberce aj v dobe plávajúcich podláh ešte in?

Koberce na celom priestore podlahy sú, alebo skôr boli, hitom dôb minulých, dnes sú už prijateľnejšie, a aj modernejšie, plávajúce podlahy, na ktorých je len menší koberec. Jeho úlohou je viac-menej esteticky skrášliť a doplniť izbu, ako poskytnúť nohám zahriatie. Keď bolo v byte kobercov priveľa, chytalo sa do nich obrovské množstvo prachu, čo spôsobovalo nepríjemné alergie. Práve preto čoraz viac ľudia od nich upúšťajú a radšej si zvolia podlahu, ktorá má viacero výhod.

Prvým plusom, ktorý, bohužiaľ, koberce postrádajú, je nenáročnosť údržby. „Kobercová generácia“ si určite spomína na pravidelné prenajímanie tepov, následné nepretržité a zdĺhavé čistenie či na niekoľkohodinový zákaz vstupu do miestnosti, kde sa koberec tepoval. Tepovanie malo zbaviť koberca všetkého prachu, nečistôt a špiny, ktorá sa v ňom usadila, no otázkou je, na ako dlho?

Stačí si len teraz uvedomiť, keď prášite „dekoračný“ koberec pri sobotnom upratovaní, koľko prachu z neho dáte preč. A toto ste dýchali! Avšak, bolo by dobré mať menší koberček pri posteli či v kúpeľni, aby ste hneď pri prvom kontakte s podlahou nedostali šok, ale postavili sa na mäkkú, teplú podložku.