Bývanie a záhrada

Postup, ako správne stierkovať steny

Stierka slúži na zakrývanie rôznych nerovností, ktoré vzniknú napríklad od dier po klincoch či hmoždinách. Ako prvá pomoc je dobrá sádra. Ak vám však nepomôže zakryť nedostatky na stenách, v takom prípade je nutné sa pustiť do stierkovania. Nejedná sa o náročnú prácu, no treba mať určité znalosti a zručnosti, aby ste vedeli správne vystierkovať steny. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete postup, ako správne stierkovať steny.

Príprava podkladu

Pred samotným nanášaním stierky je dôležité stenu dôkladne očistiť. Takže určite musíte odstrániť staré nátery alebo tapety. Po očistení môžete pokračovať nanesením penetračného náteru, vďaka ktorému ošetríte povrch steny a zabezpečíte tak lepšiu priľnavosť stierky.

Ak však pôvodná farba opadáva, v takom prípade je lepšie starý náter nielen očistiť, ale aj celý odstrániť. Po jeho odstránení nezabudnite na vyššie spomínaný penetračný náter.

Stena musí byť bez nerovností – bez škrabancov, dier a prasklín

Ďalším dôležitým krokom je, aby bola stena rovná, bez akýchkoľvek škrabancov a prasklín. Ak sa na stene nejaké nerovnosti nachádzajú, treba ich odstrániť. Pomôcť si viete tmelom a špachtľou. Jednoducho naneste pomocou špachtle tmel na všetky nerovnosti, ako sú diery, praskliny či škrabance. Necháte poriadne zaschnúť a následne po zaschnutí povrch budete musieť prebrúsiť a očistiť.

Nanášanie stierky

Najprv si musíte stierku pripraviť vo vhodnej nádobe, napríklad vo vedre. Držte sa návodu, ktorý sa nachádza na obale danej stierky. Z vedra nanášate stierku pomocou kelne na antikorové hladidlo.

Stierku musíte naniesť na stenu v hrubšej vrstve a následne ju pohybom postupne rozotrieť. Stierka sa dá rozotierať tromi spôsobmi – krúživými pohybmi, vodorovne do oboch strán alebo diagonálne do oboch strán.

Na hladidle sa nachádza ostrá strana, pomocou ktorej odstraňujete zostatky stierky. Musíte si dávať pozor, aby ste na celom povrchu steny vytvorili rovnakú hrúbku.

Brúsenie povrchu

Nie každá stierka sa musí po vyschnutí brúsiť. Ak však na nej vidíte nejaké nerovnosti a chcete dosiahnuť hladký povrch, v takom prípade sa pustite do brúsenia. Pomôže vám brúsny papier, vďaka ktorému stierku jemne prebrúsite.

Finálny náter

Po dôkladnom vyschnutí a prebrúsení stierky môžete nanášať finálny náter. Vybrať si môžete rôzne interiérové farby – od svetlých až po tmavé.

Pokiaľ sa chcete pustiť do stierkovania stien svojpomocne, tak vám odporúčame prečítať aj tento článok, v ktorom nájdete detailnejšie informácie o správnom stierkovaní.