Nepodceňujte migrénu

Zdravotné problémy čoraz viac podceňujeme a neprikladáme im veľkú váhu. Na prevenciu nie je čas a na liečbu je už času málo a, bohužiaľ, je neskoro, takže trpíme o to viac. Keby sme si začali uvedomovať, že mnohým zdravotným problémom sa dá predísť, prípadne ak by sme ich podchytili v začiatku, bolo by omnoho jednoduchšie sa ich zbaviť ako až po nejakom čase, keď si konečne nájdeme čas. Jedným z pomerne rozšírených problémov ľudí v súčasnosti, ktorým trpí až desať percent populácie, je migréna. Tu nehovoríme o bolesti hlavy, ktorá prejde so šálkou vody.

Bolesť hlavy nie je všetko

Migréna je chronické ochorenie, ktoré nepretrváva neustále, takže práve na základe tohto znaku ho mnoho ľudí podcení. Pri migréne zasahuje bolesť jednu časť hlavy, ktorá vystreľuje, je pomerne silná a má ešte ďalšie sprievodné javy, akými sú nevoľnosť, nechuť do jedla ba až zvracanie. Neustále prijímanie liekov proti bolesti postupne prestane účinkovať, telo si zvykne na ich látky a stane sa proti nim odolné. Problémy s migrénou by ste mali bezodkladne riešiť so svojim lekárom, ktorý pri neúčinnosti jednoduchých analgetík bude vedieť nastaviť liečbu tak, aby zasiahla aj všetky sprievodné javy.

Zmeňte svoju životosprávu

Možno ste nevedeli, no príčiny migrény nie sú úplne známe a prevažne ide o genetickú chorobu, ktorá je dedičná. Často sa objavuje so stresom či psychickými výkyvmi. Môže ísť aj o zlú životosprávu, pri ktorej organizmus nedostáva potrebné vitamíny. Najjednoduchšou cestou, ako sa zbaviť migrény je vyhýbanie sa jej spúšťačom. Migréna sa často objavuje v tehotenstve v priebehu druhého a tretieho trimestra, čo môže spôsobiť budúcej matke predčasný odchod na materskú dovolenku. Počas migrény zväčša nie je človek schopný fungovať a podávať pracovný výkon.

Pre zastavenie vyskytovania sa migrén sa odporúča zlepšiť životný štýl. Pozitívne účinky má aj akupunktúra, no pred jej vyskúšaním sa najmä v tehotenstve poraďte so svojím lekárom.

Foto: pixabay.com