Krbové vložky a teplovzdušné vykurovanie

Stúpajúce ceny energií spôsobujú, že zabezpečenie tepelnej pohody nám z rodinného rozpočtu odčerpáva výraznú časť financií. A to je dostatočný dôvod na to, aby krbové vložky nielen zdobili interiér a zahrievali atmosféru v dome. Stále častejšie ich využívame na teplovodné alebo teplovzdušné vykurovanie svojich domovov.

Za lacnejšie a konštrukčne menej náročné riešenie sa vo všeobecnosti považuje teplovzdušné vykurovanie. Pod teplovzdušným vykurovaním sa chápe využitie tepla nielen v miestnosti, kde sa zdroj nachádza, ale aj v ďalších priestoroch objektu.

Krbové vložky aj na teplovzdušné vykurovanie

Teplovzdušné vykurovanie je konštrukčne jednoduchšie a zároveň lacnejšie ako to teplovodné. Ďalšou jeho výhodou je, že priestory vyhreje veľmi rýchlo. To je dôvod, prečo sa využíva najmä na vykurovanie v rekreačných objektoch. Fanúšikov si získava aj jednoduchou inštaláciou. K rozvodu tepla týmto spôsobom okrem samotnej krbovej vložky potrebujete len ventilačné jednotky, hliníkové hadice, izolácie a mriežky na vývody do miestností. Takéto vykurovanie však má aj svoje nevýhody, ako je prenos zvuku, vírenie a vysušovanie vzduchu. Prenosu častíc prachu a pachov sa dá zabrániť pomocou vzduchových filtrov, ktoré je potrebné pravidelne meniť. Nežiaduci zvuk sa dá eliminovať izoláciou jednotlivých rozvodov.

Spoľahnite sa na odborníkov

Ak sa chystáte vyberať krbové vložky, spoľahnite sa na odborníkov. Tí vám poradia, či bude vhodnejšia vložka jedno alebo dvojplášťová, určí jej výkon, správnu dĺžku rozvodov a správne ich rozmiestni. Amatérske pokusy mnohokrát končia neúspešne. Rovnako je dôležité umiestnenie vyústenie teplovzdušných rozvodov v miestnostiach. Môže byť v podstate v rôznej výške, no nesmie byť zakryté nábytkom.

Foto: Bigstockphoto.com