Zdravie a krása

Prichádza leto a s ním čas na dentálnu hygienu

Leto je za dverami a už asi teraz rozmýšľame, či by sme predsa nemali niečo s tým bruškom spraviť. Okrem našej postavy nemôžeme zabúdať aj na našu pleť a úsmev. Konzistentnosť pri čistení, hydratačné masky a krémy sú alfou a omegou pri starostlivosti o pleť. A čo je základom pekných a zdravých zubov? Správne a pravidelné čistenie, dentálna hygiena a samozrejme dôkladná strava. Prečo pravidelne dochádzať na dentálnu hygienu a ako často sa na dentálnu hygienu objednávať? To si môžete prečítať tu a teraz.

Čo vlastne je dentálna hygiena a prečo by na ňu ľudia mali chodiť?

Ide o preventívny výkon, ktorý si kladie za cieľ odstrániť zubný kameň, povlak na zuboch a iné nečistoty v ústnej dutine. Vďaka dentálnej hygiene dochádza k redukcii baktérií, teda aj k zníženiu rizika infekcie, parodontitíde a tiež k prevencii zubného kazu, pretože aj ten má bakteriálny pôvod. Baktérie v ústach sa tak redukujú na určitú úroveň, ktorú je imunitný systém schopný zvládať. Je treba ale vedieť, že prítomnosť baktérií v ústnej dutine je úplne prirodzená, nejde o sterilné prostredie. Dôležité je udržať baktérie v určitej miere, aby nedošlo k prepuknutiu zápalu alebo aby sa neobjavil kaz.

Ako často sa na dentálnu hygienu objednávať?

Na dentálnu hygienu sa dochádza raz za šesť mesiacov, teda dvakrát ročne. Pre pacientov totiž nie je ľahké sa k zadným zubom dostať, a čo človek nevidí, to ho až tak neťaží, navyše zápal ďasien či kaz v počiatočnom štádiu nebolí a nijako sa neprejavuje. Spravidla raz za pol roka je teda potrebné medzizubné nánosy odstrániť. Pravidelné návštevy majú aj psychologický podtext: aj keď sa pacient o svoje zuby dostatočne stará, časom motivácia klesá a záujem o zubnú hygienu je u neho nižšia. Takže je potrebné v ňom opakovane prebúdzať nadšenie pre čistenie, celý proces mu znovu vysvetliť a podporovať ho v tom, že to robí správne, poprípade nejaký postup upraviť. Zubná hygiena je teda okrem iného vlastne podpora pacienta v správnej starostlivosti o zuby.

Pravidelnosť je dôležitá. Efekt je potom aj v tom, že vďaka pravidelným návštevám je čistenie u rýchlejšie, pacientovi je to príjemnejšie a ostane viac času na inštruktáž a podporu. Keď k nám ľudia chodia pravidelne, nánosov na zuboch majú menej. U pacientov, ktorí chodia nepravidelne alebo po dlhších časových úsekoch, väčšinu času určeného pre zubnú hygienu zaberie čistenie. Pritom čím dlhšie nános v ústach je, tým odolnejší je voči odstráneniu; potom to môže byť citlivé, až bolestivé, menej príjemné a zdĺhavé.

Foto: pixabay.com