Zdravie a krása

Močová inkontinencia

Nemusíte byť žiadny medik, lekár ani nijak inak prírodovedne vzdelaný človek, aby ste už z názvu – močová inkontinencia – pochopili, že sa nejedná o príjemnú záležitosť a pri takejto, v podstate diagnóze, sa človek ňou trpiaci trápi a prekonáva nezávideniahodné chvíle. Ide totižto o podstatne rozšírený zdravotný problém, pri ktorom pacient zažíva dlhodobý únik moču z močovej rúry, ktorému nedokáže zabrániť.

Strata schopnosti udržiavať moč sa však v pravom zmysle slova nepovažuje za jednoznačnú chorobu, ale je akoby tvorená viacerými chorobnými znakmi niekoľkých rôznych chorôb. S výskytom neovládaného úniku moču súvisia napríklad faktory ako sú stres, psychická nepohoda, cukrovka, zvýšený krvný tlak alebo aj sociálne prostredie. Aj keď je močová inkontinencia rozšírená, pomerne málo sa o nej hovorí, keďže pre pacienta je to chúlostivá téma.

Pre ženské pohlavie nepochybne podstatnou, no nie veľmi priaznivou informáciou je fakt, že žien na Slovensku trpiacich močovou inkontinenciou je necelých tridsaťosem percent, zatiaľ čo číslo u mužov presahuje pätnásť percent. Táto porucha sa objavuje zväčša u pacientov nad 62 rokov, no čoraz častejšie sa vyskytuje aj u mladších ročníkov.

Liečba pacienta s močovou inkontinenciou môže zahŕňať niekoľko fáz alebo spôsobov. Najbežnejším z nich je používanie cvičení, ktoré posilňujú celé svalstvo panvy a môžu tak časom zmierniť únik moču. Samozrejme, pacientovi môže pomôcť aj chirurgický zákrok, no ten nie je vhodný pre ľudí trpiacich močovou inkontinenciou krátkodobého charakteru, v takých prípadoch prinesú uvoľnenie plienky.