Technológie

Aké prevádzky potrebujú chladenie a mrazenie

V súčasnosti sa bez chladenia, či dokonca mrazenia vôbec nezaobídeme. Uchovanie potravín, polotovarov, chladenie v procese výroby, to všetko sú podstatné faktory, pri ktorých sa bez chladiacich miestností nezaobídeme. Ktoré prevádzky využívajú chladenie a mrazenie vo veľkom?

Chladiaci a mraziaci sklad

Chladiaci alebo mraziaci sklad dnes nájdeme takmer v každých potravinách, v každom distribučnom sklade potravín, či vo výrobniach, ktoré sa zameriavajú na výrobu potravinových produktov. Sú to miestnosti, ktorých steny a strop sú vyrobené z izolačných materiálov s chladiacimi systémami, ktoré udržiavajú v chladiacom sklade požadovanú nízku teplotu.

Chladenie využívame na produkty do cca 10 stupňov Celzia, mrazenie zase až do mínus 35 stupňov Celzia. Sklady tiež môžeme využiť na šokové chladenie alebo šokové mrazenie, čo udržiava potraviny dlhšie čerstvé a predlžujú trvanlivosť.

Aké produkty môžeme skladovať

V chladiacich miestnostiach môžeme skladovať rôzne typy produktov. Každý typ si vyžaduje iný rozsah teplôt, potrebných na chladenie.

Potraviny s kratšou dobou uskladnenia sa skladujú štandardne pri teplotách od 3 do 12 stupňov Celzia. Patria sem napríklad zelenina, ovocie, tepelne upravené mäsové produkty, mlieko a pečivo.

Surové potraviny, ktoré ešte neprešli spracovaním si vyžadujú nižší teplotný rozsah, približne od mínus troch do plus štyroch stupňov Celzia. Sem patria surové morské plody, surové mäso a niektoré mliečne výrobky.

Do mraziacich skladov zase dávame mrazenú zeleninu, mrazené ovocie, či mrazené polotovary. Mraziace sklady sú tiež vhodné pre predpečené zákusky či pečivo, ktoré chceme uchovať pre dlhšiu životnosť. Mraziace sklady by mali mať od mínus 20 do mínus 5 stupňov Celzia.

Využitie chladenia a mrazenia v prevádzkach

Najčastejšie sa chladené a mrazené sklady využívajú v potravinárstve, či pri distribúcii potravín. Chladené a mrazené sklady nájdeme v potravinárskych výrobniach (mliekarne, mäsovýroba, konzervárne, pivovary), v logistických skladoch pri preprave a distribúcii tovarov či v malo a veľkoobchodných prevádzkach.

Mliekarne

Chladenie sa najčastejšie využíva pri spracovaní mlieka, ale aj pri skladovaní mliečnych produktov. Chladenie zabraňuje pokračovaniu fermentácie, či zabraňuje rozvoju plesní. Každá mliekareň má rôzne typy chladiacich miestností, podľa účelu použitia.

Mäsovýroba

Aj pri mäsovýrobe sa používajú chladiace, či mraziace sklady. Mrazenie sa využíva častejšie pri skladovaní mäsa, chladenie sa zas používa na zrenie mäsa pri konštantnej teplote, pri spracovaní a výrobe mäsových produktov. Chladenie bráni vzniku a rozmnoženiu baktérií a skazeniu produktov.

Pekárne

Pekárne využívajú chladiace, či mraziace sklady hlavne pri výrobe pekárenských polotovarov, predpečených výrobkov a zákuskov. Takéto produkty majú dlhšiu trvanlivosť a do maloobchodných prevádzok sa tak dostanú čerstvé – stačí ich len dopiecť.

Distribučné sklady

Pri distribúcii potravín do maloobchodných sietí sú chladiace a mraziace sklady tiež potrebné. Pri transporte potravín je potrebné udržať ich konštatne vychladené alebo zmrazené aby nedošlo k rozmrznutiu a opätovnému schladeniu produktov, čo by mohlo mať vplyv na kvalitu výrobkov. Preto každý distribučný sklad disponuje viacerými chladiacimi či mraziacimi skladmi a boxami.

Malo a veľkoobchodné prevádzky

Aj v skladoch maloobchodov, či veľkoobchodných prevádzok sa nachádzajú chladené miestnosti, v ktorých sa skladuje tovar predtým, ako sa vystaví na prevádzke. Každý obchod obsahuje viaceré chladiace zariadenia na udržanie nízkej teploty produktov, ale tie väčšie prevádzky disponujú vlastným chladeným skladom.