Financie a práca

Buďte pánom svojej pôžičky

Ak sa človek ocitne vo finančnej tiesni, často je pôžička to prvé, na čo pomyslí. Keďže je na trhu nespočetné množstvo bankových aj nebankových inštitúcií, aj tí skúsenejší v oblastí financií sa môžu ťažšie zorientovať v širokej ponuke pôžičiek, úverov a hypoték. Vopred sa uistite, že nekupujete „mačku vo vreci“.

Skôr, ako sa pre akýkoľvek bankový produkt rozhodnete, zvážte si, či ho naozaj potrebujete. Napríklad v prípade požičania si na luxusnú dovolenku. Premyslite si, či neexistuje aj možnosť toho, že by ste zvolili radšej lacnejší variant dovolenkovej destinácie alebo či sa dovolenka nedá posunúť o pár mesiacov. Nebolo by lepšie si na dovolenku našetriť miesto toho, aby ste si na ňu požičiavali? Pri kúpe čohokoľvek vždy platí, že cenovo najvýhodnejšie je našetriť si na to sám.

Ak si však zoberiete pôžičku alebo úver, cenu produktu preplatíte o niekoľko desiatok, aj stoviek eur. V niektorých prípadoch sa dokonca konečná suma môže vyšplhať aj na dvojnásobok pôvodnej sumy. Odborníci radia odkladať si z každej výplaty aspoň 10 percent. Ak je to veľa, zvoľte si takú čiastku, ktorá je pre vás únosná. Uvidíte, koľko si za rok našetríte!

Niekedy sa to bez pôžičky nedá

V živote každého z nás môže nastať situácia, v ktorej je potrebný vyšší obnos peňazí a pôžičke sa tak jednoducho nedá vyhnúť. Štatistiky poukazujú na to, že každá tretia slovenská rodina spláca úver alebo hypotéku. V tomto prípade však buďte obozretní, nenechajte sa zlanáriť hneď na prvý produkt. Zamerajte sa na výber lacnej pôžičky, ktorá bude v prvom rade výhodná pre vás a nie pre banku.

5 rád, ako nájsť výhodnú pôžičku

Ak si potrebujete požičať, vyberajte bankový produkt s rozumom a pri výbere inštitúcie zvoľte radšej serióznu banku. Mnohé “nebankovky” sú známe tým, že majú prísne zmluvné podmienky a vsádzajú na to, že ich nik dopodrobna nečíta. Nenaleťte. Vždy sa radšej obráťte na overenú finančnú spoločnosť, ktorá vám dokáže financie poskytnúť za veľmi krátky čas a s predpokladom férového prístupu. Vybaviť si dnes peniaze od banky sa dá rýchlo a jednoducho. Pohodlným variantom je napríklad online úver.

Zorientovať sa pri výbere pôžičky alebo úveru vám môže pomôcť aj týchto 5 tipov:

1. Výška pôžičky a dĺžka doby splatnosti

Predtým, než sa nejakej banke upíšete, ujasnite si, akú sumu od nej potrebujete a za akú dobu ste schopní pôžičku splatiť. Čím kratšia bude doba splatnosti, tým menej preplatíte na úrokoch. Spravte si prieskum ponúk na trhu, nebojte sa navštíviť viacero inštitúcií a pýtajte sa na všetko, čo vám nie je jasné. Riešením, ako si požičať a zbytočne nepreplatiť, je výber krátkodobej pôžičky s jednorazovou splatnosťou alebo zriadenie povoleného prečerpania, pri ktorom máte 30 až 50-dňovú bezúročnú lehotu.

2. Nerozhoduje len výška úroku

Posudzovať pôžičku podľa výšky úroku je chyba. Pôžička s nízkym úrokom vám totižto nemusí vždy zabezpečiť to, že v konečnom dôsledku zaplatíte menej. Pozor si treba dať na rôzne skryté poplatky – napríklad za vybavenie pôžičky, za zmeny vykonané v rámci úverovej zmluvy a za nedodržanie dĺžky splatnosti (áno, aj keď pôžičku splatíte v predstihu). Oveľa dôležitejším faktorom pri posudzovaní výhodnosti úveru je preto číslo RPMN.

3. Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN)

Ide o súhrnné číslo všetkých nákladov súvisiacich s pôžičkou – poplatky za posúdenie žiadosti, uzatvorenie zmluvy, správu účtu, poplatky poskytovateľa, poistenie splátok, aj výpočet úrokov. Jediné, čo RPMN nezohľadňuje, sú pokuty za omeškanie splátok. Preto sa o nich informujte osobitne.

Podľa hodnoty RPMN je možné jednoducho porovnať výhodnosť jednotlivých produktov s rovnakou výškou úroku a totožným dátumom splatnosti. A teda platí, že čím nižšia je RPMN, tým je pôžička pre vás výhodnejšia. Bežne sa pohybuje okolo 15 – 20 %, ak už je jej hodnota vyššia, zvýšte opatrnosť!

4. Informujte sa o výhodách

Ak ste študenti, mladomanželia alebo členovia lekárskej, právnickej či pedagogickej komory, máte nárok na zvýhodnené podmienky úverov. Dostupné vám môžu byť rôzne zľavy, a preto sa dožadujte informácií o nich.

5. O pomoc požiadajte odborníka

Nie všetci sa vo svete financií dobre orientujú. Nie je to žiadna hanba, ak požiadate o radu pracovníka banky alebo finančného špecialistu.

Ako klient banky máte svoje povinnosti, ale aj práva

V prípade, že ste si od banky požičali peniaze, je vašou prioritnou povinnosťou včas splácať získaný obnos financií. Nezabudnite však, že máte aj určité práva. Samozrejmosťou by mali byť pravdivé informácie ohľadom pôžičky i možnosť nahliadnuť do zmluvy, ktorú sa chystáte podpísať a dôkladne si ju preštudovať.

Ak si to s pôžičkou rozmyslíte, v zmysle zákona máte nárok od zmluvy odstúpiť do 14 dní a to bez udania dôvodu. Pri výbere pôžičky a podpisovaní zmluvy buďte opatrní a ak sa vám niektoré podmienky nepozdávajú, radšej nič nepodpisujte.

Foto: pixabay.com