Ako som zakladal spoločnosť

S myšlienkou založiť si vlastnú firmy, podnikať a zarábať si sám na seba, som sa pohrával už dlho. Nie som v tomto jedinečný prípad, z mojich známych podobne rozmýšľal aj každí druhí. Nie je to nič náročné a dalo sa to v priebehu určitého času všetko pekne absolvovať.

Mojim podnikateľským zámerom bola úspešná magnetická separácia, keďže som sa podobnej problematike venoval aj v práci predtým.

Človek sa vždy učí na vlastných chybách

Zakladanie spoločnosti nebolo vôbec jednoduché a učil som sa na vlastných chybách. Rozhodol som sa založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným. Najmä kvôli tomu, aby som ochránil svoju rodinu a náš majetok. Keďže mám malé deti a živnostník ručí aj svojim majetkom, prišlo mi to ako veľmi rizikové. Najmä preto, že som nevedel, ako sa mi bude v podnikateľskom svete dariť.

Trvalo to dlhšie

Takzvanú eseročku som zakladal asi tri týždne. Najprv som musel získať živnostenské oprávnenie. Potom prišlo na rad vydanie súhlasu k spravovaniu dane. Keďže som sa rozhodol podnikať sám potreboval som zakladaciu listinu. Táto časť trvala asi najdlhšie, keďže som si ju nevytváral sám ale ponechal som to odborníkovi.

Všetky hotové dokumenty som si pripravil a skontroloval, či spĺňam aj ostatné podmienky (18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť). Žiadosť som podával elektronicky, keďže toto všetko sa dialo pri mojom odchode z bývalého zamestnania uvítal som, že si kvôli tomu nemusím čerpať voľno. Vysedávanie v dlhých radoch na úradoch zrejme nie je nikoho záľuba

Hľadanie vhodných priestorov nebolo ťažké

Využil som aj možnosť prenájmu virtuálneho sídla, začínal som totiž doma na dvore a nechcel som aby moja osobná adresa svietila v obchodnom registri a mohol sa k nej ktokoľvek dostať. Rovnako som ani nevedel, či hľadanie vhodných priestorov na moje podnikanie nebude zdĺhavé.

Teraz, keď sa mi začalo dariť, mám vlastnú kanceláriu a aj iné priestory na prácu, som adresu v obchodnom registri zmenil. Virtuálne sídlo, kde som nemusel míňať peniaze na zo začiatku nezmyselné priestory, bolo správne rozhodnutie.

Foto: pixabay.com