Telefonujte cez VoIP lacnejšie než s pevnou linkou

Chcete na telefonovaní ušetriť, no sedieť so slúchadlami za počítačom vás nebaví? Riešením je VoIP volanie, ktoré využíva na prenos hlasu internet. Ako to celé funguje?

Internet je dnes už bežnou súčasťou každodenného života miliónov ľudí po celom svete. Vďaka tomuto modernému komunikačnému kanálu máme neustály prístup k informáciám z každej oblasti života. Na získanie noviniek už viac nepotrebujeme printové noviny, televíziu či rádia, všetko nájdeme online. Prístup k aktualitám a významným udalostiam tak máme nepretržite, nech sme kdekoľvek.

Veľký význam internetu spočíva aj v jeho schopnosti vzdelávať a šíriť osvetu aj do menej vyvinutých oblastí, v ktorých chýba i dnes kvalitný edukačný systém. Zároveň nám umožňuje každý deň rozširovať svoje obzory a zvyšovať svoje vedomosti skutočne v každej sfére. Na vzdelávanie stačí pár klikov a celá internetová „knižnica“ je nám k dispozícií.

Internet spôsobil revolúciu v komunikácii

Jednou z oblastí, do ktorých rozmach internetu priniesol významné zmeny, je komunikácia. Internet spôsobil v tejto sfére doslova revolúciu, ktorá nemá v modernej histórii doposiaľ obdobu. Vďaka internetovému pripojeniu dokážeme byť v kontakte s blízkymi kedykoľvek, no najmä kdekoľvek. Nezáleží, kde sa dvaja ľudia v danom momente nachádzajú – ak majú internet, môžu byť na dosah toho druhého, i keď sú od seba vzdialení tisíce a tisíce kilometrov.

Možností, ako komunikovať cez internet, je veľa. Všetko to začalo s e-mailovou poštou a rôznymi chatovacími aplikáciami. Na písanú komunikáciu s rodinou, priateľmi či kolegami využívame dnes najčastejšie sociálne siete a ich vlastné chaty. No spôsobov, ako byť v kontakte cez internet je viac. Veľmi obľúbenou formou sú telefonické hovory.

Telefonovanie cez internet

Mnohí si asi pri slovnom spojení telefonovanie cez internet predstavia situáciu, kedy musia mať obaja telefonujúci na ušiach slúchadla, pri ústach mikrofón a sedieť počas celej dĺžky hovoru za počítačom či tabletom. Takéto služby sú lacné, prípadne úplne zadarmo, čomu odpovedá ale aj kvalita prenosu – počas hovoru treba rátať so šumami, dlhou odozvou, slabou počuteľnosťou či častými výpadkami v signáli.

Tieto problémy rieši telefonovanie pomocou technológie VoIP. Skratka je odvodená od anglického pomenovania Voice over Internet Protocol, čo v preklade znamená „prenos hlasu cez internetový protokol“. Ide o modernú technológiu, ktorá prostredníctvom počítačovej siete umožňuje prenos digitalizovaného hlasu. Jednoducho povedané, je to vlastne volanie cez pevnú linku, len s tým rozdielom, že na prenos zvuku sa využije internet.

VoIP ako najmodernejší systém

Telefonické systémy sa postupne vyvinuli z analógových na digitálne až po bezdrôtové a VoIP. Výrazné zmeny, ktoré naznačili prevratné výhody VoIP volania sa udiali v 90. rokoch 20. storočia. Skutočný boom však prišiel až v roku 2004, kedy viaceré firmy v snahe nahradiť klasickú pevnú linku priniesli na komerčný trh služby využívajúce širokopásmové internetové pripojenie.

V súčasnosti je už jasné, že príchod VoIP telefonovania odštartoval zmenu vnímania telekomunikačného trhu. Dátové a telefónne služby už viac nie sú od seba oddelené, ale spojili sa do jedného veľkého trhu, vďaka čomu tak môžeme internet využívať skutočne na všetko.

Ako volanie VoIP funguje?

Na to, aby ste mohli využívať VoIP službu, potrebujete v prvom rade stabilné internetové pripojenie. VoIP telefonovanie je preto ideálnym riešením aj pre ľudí, ktorí si s počítačom nerozumejú, úplne stačí, ak majú zavedený kvalitný internet. Okrem internetového pripojenia budete potrebovať aj tzv. VoIP telefón, ktorý je na nerozoznanie od toho, ktorý sa používa pri pevných linkách.

Takýto telefón vám zabezpečí každý telekomunikačný operátor, napríklad Swan, ktorý ako jeden z najznámejších poskytovateľov VoIP služieb na Slovensku, ponúka bezdrôtový prístroj iba za jedno euro. Zároveň zákazníkom poskytuje aj optické internetové pripojenie, čím výrazne uľahčuje zriadenie VoIP volania. V rámci zriadenia služby automaticky získate rovnaké číslo, ako pri telefónnej prípojke s ohľadom na región, v ktorom bývate. Telefonovanie pomocou VoIP tak v plnej miere nahrádza volanie cez pevnú linku, no zároveň prináša oveľa viac možností i konkrétnych benefitov.

Aké sú výhody VoIP telefonovania?

Telefonovanie cez internet pomocou VoIP ponúka celý rad výhod. Zbohom môžete dať obmedzujúcemu sedeniu za počítačom počas celého hovoru, kedy sa nemôžete pohnúť ďalej než vám dovolí kábel od slúchadiel. Pri tomto type internetového volania totiž budete mať v ruke len váš telefón, čím získate oveľa väčší komfort a možnosť presunu z miesta na miesto. Samozrejmosťou je aj vysoká kvalita prenosu zvuku, výpadky či šumy vás už otravovať nebudú.

Jedným z najpodstatnejších benefitov je samotná cena. V porovnaní s telefonovaním cez pevné linky, vás táto služba vyjde niekoľkokrát lacnejšie. Zavedenie VoIP šetrí náklady nielen domácnostiam, ale aj firmám, nie sú totiž potrebné žiadne komplikované a inštalačné procesy či drahá údržba.

Foto: pixabay.com