Zdravie a krása

Problémy s únikom moču v období menopauzy

Obdobie menopauzy je v živote ženy obdobím, ktoré so sebou prináša mnoho zmien v ľudskom tele. Súvisí najmä s poklesom ženských hormónov, čo býva v konečnom dôsledku príčinou mnohých zdravotných problémov. Okrem straty menštruácie a s tým súvisiacich ťažkostí, hrozí aj častejší výskyt osteoporózy alebo inkontinencie, teda samovoľného úniku moču. V článku sa dozviete všetky dôležité informácie o tomto probléme, ale aj to, ako si aj napriek nemu uľahčiť život.

Inkontinencia počas a po menopauze

Ťažkosti s močením a inkontinencia v období menopauzy sú častým problémom mnohých žien a môžu za ne buď oslabené svaly panvového dna, menej pružný močový mechúr, suchosť pošvy alebo zvýšenie telesnej hmotnosti, ale aj niektoré zdravotné problémy (napr. diabetes, poškodenie nervov alebo odstránenie maternice).

  1. Svaly panvového dna pomáhajú regulovať ovládanie močového mechúra a čriev, avšak ich oslabením dochádza k častejšiemu nutkaniu ísť na toaletu a zároveň aj k ťažkostiam s udržaním moču, kým na toaletu prídete.
  2. Nižšia pružnosť močového mechúra je takisto jedným z prejavov vyššieho veku. Močový mechúr stráca svoju elasticitu a pri naplnení sa stáva „hyperaktívny“, čo vás núti k častejšiemu močeniu.
  3. Suchosť pošvy je spôsobená nízkou produkciou ženských hormónov – najmä estrogénu, ako už bolo uvedené aj na začiatku článku. Sliznica pošvy, ale aj močová trubica produkujú menej sekrétu, močové aj pohlavné orgány sa stávajú suchšími a tým pádom aj náchylnejšími ku vzniku infekcií močových ciest.
  4. Nárast hmotnosti je u žien v období menopauzy veľmi častý a práve vyššia hmotnosť môže takisto ovplyvniť aj schopnosť udržiavať moč. Svaly panvového dna musia „niesť“ vašu telesnú hmotnosť a nedokážu udržať močový mechúr v takom stave, ako by mali.

Príznaky začínajúcej aj pokročilej inkontinencie

Medzi najčastejšie príznaky problémov s únikom moču patria:

  • časté a naliehavé močenie,
  • samovoľný únik moču pri fyzickej námahe, kašľaní alebo kýchaní,
  • časté močenie počas noci,
  • časté infekcie močových ciest,
  • problémy so zápchou a neschopnosťou kontrolovať vetry.

Žiadny z týchto problémov by ste nemali ignorovať, pretože okrem toho že vás obmedzujú v pracovnom aj súkromnom živote, samé od seba nevymiznú. Dôležité je preto vyhľadať odbornú pomoc, pretože inkontinenciu v skorom štádiu je možné liečiť alebo sa dá docieliť aspoň zmiernenie jej príznakov a vy tak môžete opäť žiť plnohodnotným životom.

Prevencia a liečba inkontinencie

S tým, aby ste sa vyhli problémom s únikom moču, vám dokážu pomôcť jednoduché zásady:

  • dodržiavanie pitného režimu,
  • správne stravovanie (najmä čerstvé ovocie a zelenina, kvôli obsahu vitamínov a minerálnych látok),
  • pravidelné cvičenie alebo dostatočný pohyb,
  • dodržiavanie správnych toaletných návykov (nezadržiavať močenie, nikdy pri močení netlačiť, správna hygiena).

Pokiaľ už inkontinenciou trpíte, pomôcť vám môže pravidelné cvičenie tzv. Kegelových cvikov, ktoré sú účinné na spevnenie svalov panvového dna. Jednou z možností je aj estrogénová liečba (vo forme vaginálnych čapíkov alebo krémov), ktorá jednak zmierni príznaky menopauzy a môže pomôcť aj pri odstránení problémov s únikom moču.

Nenechajte sa obmedzovať

Hoci inkontinencia patrí k ťažkostiam, ktoré môžu výrazne obmedziť váš osobný aj pracovný život, nemali by ste s ňou prestať bojovať a zmieriť sa s vašim stavom tak, že sa zavriete doma a prestanete chodiť do spoločnosti. Pri zvládaní problému s únikom a so strachom, že by niekto zacítil nepríjemný pach moču, vám môžu výrazne pomôcť špeciálne vyvinuté produkty, určené pre inkontinentné ženy.

Produkty radu TENA Lady sú naozaj účinné a poskytnú vám tú najlepšiu ochranu proti pretekaniu, vlhkosti a zápachu. Sú navrhnuté pre rôzne stupne úniku moču od slabého až po najsilnejší a zabezpečujú rýchlu absorpciu moču, zachovanie pocitu sucha a pohltenie zápachu.Produkty je možné používať počas dňa a takisto aj v noci, stačí si vybrať taký, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať po tvarovej aj funkčnej stránke. Na výber máte z ponuky malých a tenkých, diskrétnych slipových vložiek, obyčajných vložiek s krídelkami aj bez krídelok, vkladacích vložiek, ochranného spodného prádla alebo fixačných nohavičiek. Všetky produkty sú anatomicky tvarované, aby sedeli každému a poskytli najvyššiu možnú ochranu a vyrobené sú z príjemného materiálu, ktorý nedráždi pokožku.

Problém s únikom moču je pomerne častý a rovnako, ako pri každom zdravotnom probléme, by ste mali aj v tomto prípade nechať hanbu hanbou a navštíviť lekára, ktorý určí stupeň inkontinencie, poradí s liečbou a odporučí vám všetky možné spôsoby, ako bojovať s únikom moču alebo mu predchádzať. Takisto sa odporúča využiť aj služby fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže so zvládnutím správnej techniky praktizovania cvikov na posilnenie svalov panvového dna. V neposlednom rade vám chuť do života vrátia ochranné pomôcky, ktoré zmiernia starosti a obavy vyvolané únikom moču.

Foto: pixabay.com