Ostatné

Rady, ako ísť na tvorbu bakalárskej práce

Bakalárska práca je prvou vážnejšou odbornou prácou, ktorú má vysokoškolák pred sebou. Je preto dôležité, aby študent pripisoval dôležitý význam výberu témy i školiteľa jeho práce. Čo všetko ešte rozhodne o tom, že sa z písania bakalárky nestane nočná, zdanlivo nekonečná mora?

 

Cesta k úspešnej bakalárskej práci

Na začiatku všetkého, aj tvorby bakalárky je podstatné nastaviť si, ako by mala daná záverečná práca vyzerať. Je preto dôležité určiť si základné časti bakalárskej práce, ktoré tvoria jej štruktúru. A to sú:

  • vstupná časť tvorená z obalu práce, titulnej strany, predhovoru (nepovinná, no vítaná časť), obsahu, zoznamu tabuľkového a grafického spracovania práce (opäť nepovinná časť)
  • jadro práce – pozostáva z úvodu, jednotlivých kapitol práce, teda samotného textu (v bakalárskej práci sú to zväčša tri kapitoly a niekoľko podkapitol), zo záveru práce, ktorý je tou najdôležitejšou súčasťou každej bakalárskej práce a nesmie chýbať ani zoznam použitej literatúry
  • prílohová časť – prílohy sú poslednou časťou každej bakalárky, pričom je to ale nepovinná časť

Teória verzus prax v bakalárke

Súčasťou každej bakalárskej práce, a je jedno, či študujete u nás alebo na jednej z vysokých škôl v Česku,  je teoretická a praktická časť.

Zatiaľ čo teoretická časť bakalárskej práce ja založená predovšetkým na dôslednej syntéze literárnych, ako aj internetových zdrojov, praktická časť, ak je súčasťou bakalárky, je najčastejšie o výskume alebo jej základ tvorí anketa.

Pred samotným písaním teoretickej časti, ako aj koncipovaním časti praktickej je vhodné poradiť sa s vedúcim vašej záverečnej práce, ktorého úlohou je vás usmerniť, no tiež môže byť nápomocné pozrieť si online dostupný vzor bakalárok, čo je tiež slušný návod, ako písať bakalársku prácu. Alebo aj , ako ju rozhodne nepísať.

Foto: pixabay.com