Nízkoenergetické domy

Chystáte sa stavať dom, no ešte stále nie ste pevne rozhodnutý nad jeho finálnou verziou? Rodinný dom nie je investíciou na krátke životné obdobie a práve preto je viac ako nevyhnutné dobre zvážiť klady, no hlavne zápory vášho úmyslu, pretože neskôr môže byť už neskoro.

Najmladším a zároveň ešte aj najmenej rozšíreným a málo známym je typ rodinného domu, ktorý má prívlastok nízkoenergetický. Dnes ešte nie je najvyhľadávanejšou formou výstavby domu, no tento trend naberá rýchlo na obrátkach a má tendenciu sa vyšvihnúť na popredné miesta v rebríčkoch obľúbenosti. Pojem nízkoenergetický dom sa však začína čoraz viac využívať, pretože pre klientov predstavuje hlavne úspornejšie energetické využitie, čo do porovnania s klasickými budovami.

Zníženie energetickej náročnosti domu sa dosahuje mnohými inovatívnymi prvkami, ktoré stavby postavené podľa nového modelu zahŕňajú. Najdôležitejším faktorom je orientácia na svetové strany, ktorú individuálne posudzuje stavebná firma, ktorá sa špecializuje na stavbu nízkoenergetických domov. Dôležité sú však aj kvalitné okná i dvere, nesmie chýbať vonkajšie zateplenie či efektívne nastavenie vetrania.

Kvalitný krb a rozumná inštalácia elektrických vedení či spotrebičov môže viesť aj k zníženiu ročnej využitej energie. Všetko, pravda, záleží aj od samotných elektrospotrebičov a žiaroviek, ktoré by mali mať menšiu spotrebu ako klasické, staršie typy. Taktiež sa spoločnosti, ktoré tento typ domov stavajú, snažia efektívne rozmiestniť miestnosti v dome, aby bola spotreba čo najnižšia a zároveň aj vnútorná inštalácia musí korešpondovať s čo najmenším využívaním energií.