Motorizmus

Nastavte si havarijné poistenie správne: Takto dokážete ušetriť

Pri dopravnej nehode slúži havarijné poistenie na krytie škôd na vlastnom aute, pokiaľ je nehoda spôsobená poisteným vodičom. V opačnom prípade je plnenie vyplatené z povinného zmluvného poistenia vinníka. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete niekoľko tipov, ako efektívne nastaviť havarijné poistenie.

Správna spoluúčasť

Havarijné poistenie sa zjednáva s vybranou spoluúčasťou, teda čiastkou, ktorú v prípade škodovej udalosti platíte z vlastného vrecka. Od poisťovne dostanete v rámci náhrady škody čiastku, ktorá spoluúčasť prevyšuje. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím vyššia je spoluúčasť, tým nižšia je cena havarijného poistenia. Za havarijné poistenie s najvyššou spoluúčasťou môžete ušetriť až tretinu.

Správne vyhodnoťte riziko

Havarijné poistenie chráni auto pred škodami vzniknutými ako dôsledok havárie, krádeže, živlov či vandalizmu. Väčšina vodičov si vyberá v rámci havarijného poistenia kompletný rozsah rizík. To sa však vyplatí najmä v prípade nových áut.

Jednotlivé riziká však môžete poistiť aj samostatne. Najžiadanejšia je kombinácia havárie a živlov. Pri automobiloch starších ako päť rokov, pri ktorých výrazne klesá riziko krádeže a navyše už neriešite drobné odery, má zmysel uvažovať práve o poistení kombinácie rizík havárie a živlov. Podobne, ak denne parkujete v zamknutej garáži či na stráženom parkovisku, poistenie pred vandalizmom či odcudzením môže byť, s ohľadom na minimálne riziko, neúmerne drahé.

Priznajte vek auta, nepreceňujte jeho hodnotu

Pri havarijnom poistení sa často stretávame s tzv. prepoistením, kedy vodič precení hodnotu svojho vozidla. Cena je pritom základným parametrom pre výpočet poistného. Ak teda máte uzatvorenú zmluvu na vyššiu cenu vozidla, než je jeho bežná cena na trhu, tak za havarijné poistenie platíte zbytočne veľa.

Foto: Bigstockphoto.com