Ostatné

Ľudia sa rozhodujú iracionálne, hoci si myslia opak

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa ľudia rozhodujú tak, ako sa rozhodujú? Na základe čoho mozog vydá pokyn, aby telo konalo tak, ako koná? Keby ste mali prečítané knihy o medicíne a ľudskom mozgu, odpoveď by pre vás zrejme nebola zložitá, ale priznajme si to, len málo ľudí trávi svoje večery tým, že prelúska stovky strán o tom, ako funguje šedá mozgová kôra. A čo je teda hlavný faktor pri ľudskom rozhodovaní?

arrow-945264_640

Za všetkým hľadaj emócie

Hoci si ľudia o sebe myslia, že sa rozhodujú iba racionálne, nie je to tak. A dôkazom toho je aj jav, ktorý ekonómovia volajú „neviditeľná ruka trhu“. Ako to spolu súvisí? Ekonómovia si myslia, že ľudia sa rozhodujú čisto racionálne a to potom prezentujú aj v ekonomickej literatúre vo svojich grafoch a teóriách. A potom, keď im nejaká teória nevyjde, zvalia to na neviditeľnú ruku trhu. Tou je v tomto prípade ľudské rozhodovanie, ktoré nie je racionálne, ale je ovplyvnené hlavne emóciami. Keď si človek niečo kúpi, kúpi si to na základe nejakých emócií, až potom následne si kúpu racionalizuje – topánky som už potreboval, boli lacné, mal som výplatu. Áno, to všetko platí, ale pri samotnom procese nákupu tieto okolnosti nezohľadnil.

Dan Ariely a jeho „Jak drahé je zdarma?“

Dan Ariely, profesor na MIT, najlepšie hodnotenej univerzite na svete, sa venuje behaviorálnej ekonomike. Teda ekonomike, ktorá berie zreteľ aj na to, že ľudia sa nerozhodujú racionálne. Ovplyvňuje ich napríklad obal, to, ako sa im páčila reklama na daný výrobok, správanie ostatných nakupujúcich a aj aktuálne duševné rozpoloženie. Chcete sa dozvedieť o tejto problematike viac? Navštívte online obchod Uniknihy.sk a kúpte si túto skvelú knihu, ktorá vás pútavou formou prevedie svetom rozhodnutí, ktoré boli doteraz pre vás zahalené rúškom tajomstva.

Foto: pixabay.com