Krajšie bývanie so štátnou prémiou

Stavebné sporenie funguje na Slovensku už viac ako 20 rokov. Je výhodným variantom, keď chcete riešiť bytovú otázku, ale nechcete si požičiavať veľa peňazí. Zároveň ide o bezpečnú formu sporenia. Čo je stavebné sporenie, pre koho je určené a prečo sa pripisuje štátna prémia iba raz ročne?

Čo je stavebné sporenie

Stavebné sporenie je určené na financovanie bývania na území Slovenska, ktoré podporuje aj štát. Štátna prémia v roku 2018 predstavuje 5 % z ročných vkladov, no maximálna suma, ktorá vám môže byť pripísaná je 66,39 €. Túto prémiu v plnej výške získa každý, kto si na účet stavebného sporenia ročne vloží čiastku v minimálnej hodnote 1 327,80 €. Často sa stáva, že ľudia považujú stavebný úver a stavebné sporenie za rovnaký produkt. Nie je to však tak, pred požiadaním o stavebný úver, musíte mať najprv stavebné sporenie so zvolenou cieľovou sumou. Jej časť si nasporíte a druhú časť môžete získať formou stavebného úveru. Pokiaľ však potrebujete úver ihneď (napríklad na krajšie bývanie) môžete požiadať o medziúver.

Pre koho je určené

Stavebné sporenie je určené pre konzervatívnejších sporiteľov a investorov. V prípade, že vám vyhovuje nižší výnos (úrok napríklad v ČSOB Stavebnej sporiteľni je 1 % p. a. plus štátna prémia) pri minimálnom riziku, je toto pre vás správna cesta. Stavebné sporenie je pre vás vhodné aj vtedy, ak je banková garancia vkladu pre vás nutnosťou a neprekáža vám ani viazanosť finančných prostriedkov. Ďalším lákadlom je získanie štátnej prémie. Ak ročne zvládnete vložiť na účet stavebného sporenia minimálnu požadovanú sumu na jej získanie, na rovnaký účet sa vám od štátu pripíše ročne štátna prémia v maximálnej výške. Pokiaľ vložíte menej ako minimálnu požadovanú sumu získate alikvotnú časť štátnej prémie.

Prečo sa pripisuje štátna prémia iba jedenkrát ročne

V minulosti sa štátna prémia stavebného sporenia pripisovala aj v polročných a štvrťročných intervaloch. Prečo sa dnes pripisuje iba jedenkrát ročne? Môžu za to legislatívne zmeny v Zákone o stavebnom sporení § 10b, ktorých cieľom bolo zjednodušiť a zefektívniť proces pripisovania štátnej prémie. Chcete sa o tomto produkte dozvedieť viac alebo si prepočítať, kedy bude pre vás tento typ sporenia výhodný? Vyskúšajte napríklad kalkulačku na stavebné sporenie.