Ostatné

Konkurenčná činnosť zamestnancov – dá sa jej zabrániť?

Ak ste zamestnávateľ, možno ste sa už stretli so situáciou, kedy ste chceli zabrániť vlastnému zamestnancovi, aby popri zamestnaní alebo po skončení pracovného pomeru pracoval zároveň aj pre konkurenčnú firmu. Čo by ste teda mali vedieť, ak sa chcete vyhnúť konkurenčnému konaniu svojho zamestnanca?

Máte dohodárov? Nič nezmôžete.

Zákaz konkurencie totiž funguje iba pri zamestnancoch v pracovnom pomere. Je to v podstate úplne prvá podmienka, ktorá musí byť splnená. Obmedzenie konkurenčnej činnosti sa nedá vzťahovať na tzv. dohodárov. Aj kvôli tomuto dôvodu by sa mali takéto dohody o práci uzatvárať na obyčajné práce, kde sa neprichádza do kontaktu s bežne neodstupnými postupmi či poznatkami.

Povinnosť je na strane zamestnanca

Ak by zamestnanec v pracovnom pomere chcel vykonávať popri práci inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať konkurenčný charakter, je povinný požiadať o udelenie písomného súhlasu. Toto obmedzenie vyplýva zo zákona, teda v pracovnej zmluve nie je nutné nič dohodovať. Zamestnávateľ nie je povinný tento súhlas udeliť. Ak však zamestnávateľ na výzvu do 15 dní nezareaguje, predpokladá sa, že súhlas bol udelený a zamestnanec už nemusí čakať a túto činnosť môže začať.

V prípade, že zamestnanec nepožiada o súhlas, zamestnávateľ má možnosť s ním ukončiť pracovný pomer pre porušenie povinnosti. A to dokonca aj okamžitým zrušením pracovného pomeru. Všetko ale závisí od danej situácie, no nikdy nie je možné požadovať ako sankciu pokutu. Zamestnávateľ ale môže požadovať náhradu škody.

Využite právne poradenstvo

Nie ste si istý, ako to všetko funguje? Využite právne poradenstvo a vyhnete sa prípadným žalobám zo strany konkurencie či zamestnancov. Pracovno-právne vzťahy sú dosť zapeklité, preto je využívanie právneho poradenstva na mieste. Zjednodušte si život, keď sa dá.

Foto: Bigstockphoto