Zásady poľovníckeho oblečenia

Okrem správnej zbrane, streliva a dávky trpezlivosti je neodmysliteľnou výbavou na každú poľovačku aj ideálne poľovnícke oblečenie. To musí jednak poskytovať vysoký komfort, byť v prostredí lesa čo najviac nenápadné a vytvárať typický imidž poľovníka. V tomto článku vám teda neporadíme, ako sa obliecť na lov do mesta, ale na lov zveri do lesa.

full hunter hunting rifle

Poľovnícke oblečenie – to nie je len zelená

Pre poľovnícke oblečenie je charakteristická zelená farba. Práve vďaka nej rozoznáte každého poľovníka už z diaľky. Jej význam však spočíva v splynutí s prostredím lesa, kedy je potrebné byť počas striehnutia na korisť naozaj nenápadný. Zelená poľovnícka farba sa zväčša kombinuje s hnedou, v prípade reprezentatívneho poľovníckeho oblečenia aj s bielou.

Funkčný základ dolaďte typickým poľovníckym odevom

Ak sa vydávate na skutočnú poľovačku, vzhľad počas nej nehrá až tak dôležitú úlohu. Prvoradé je cítiť sa pohodlne a doslova splývať s lesným porastom. Poľovnícke oblečenie musí byť tvorené hneď niekoľkými vrstvami, pretože na lov sa zvyčajne vydáva v neskorých večerných alebo skorých ranných hodinách, kedy je vonku naozaj chladno. Dajte si preto záležať na kvalitnej funkčnej spodnej bielizni, termo ponožkách a termo tričku. Na takto vytvorený základ si môžete obliecť košeľu, poľovnícke nohavice, vestu, prípadne poľovnícku bundu. Majte však v zásobe oblečenie na každú sezónu, keďže logicky potrebujete teplejšie veci počas zimy, než počas leta. Rovnako pamätajte, že počas zimy si nemôžete obliecť bežnú zimnú bundu, ale špeciálnu poľovnícku. Tá totiž aj počas mrazov nepraská, pri pohyboch nešuchoce, a preto neruší nájdenú korisť. Poľovnícke oblečenie je ideálne doplniť tradičným klobúkom a praktickými rukavicami s možnosťou uvoľnenia prstov.

Nezabúdajte aj na eleganciu

Je samozrejmé, že si so sebou na poľovačku nezoberiete štýlový zelený oblek, bielu košeľu, kravatu a za klobúk pierko. Napriek tomu sa vybavte aj obdobným poľovníckym oblečením. Poľovníctvo totiž nepredstavuje len lov, ale aj životný štýl spojený s mnohými spoločenskými udalosťami. A ako správny poľovník sa na nich môžete zúčastniť len v poľovníckom odeve.