Kedy a prečo sa oplatí prezuť na letné pneumatiky?

Chcete ušetriť na pneumatikách? A myslíte si, že ušetríte, ak neprezujete zimné pneu na letné? Tak to sa mýlite. Možno ušetríte jednorázovo. No z dlhodobého hľadiska ste určite v mínuse. Povieme vám prečo a aj kedy je vhodný čas prezuť na letné pneumatiky.

Prečo nepoužívať zimné pneumatiky v lete

Prečo sa teda neoplatí jazdiť na zimných pneumatikách celý rok? Tu sú hlavné dôvody:

  • V lete si zimné pneumatiky ničíte. Tie sú vyrábané tak, aby boli ich jazdné vlastnosti uspôsobené na chladné počasie. Vysoké teploty im škodia. Uvedomte si, že aj keď je vonku napríklad 15 stupňov, vozovka je vyhriata na vyššiu teplotu. A teploty nad 20 stupňov zimným pneumatikám neprospievajú.
  • Znižujete komfort jazdy. Ak používate zimné gumy v lete, vozidlo je hlučnejšie. Tak pre posádku, ako aj pre okolie.
  • Jazda nie je tak bezpečná ako s letnými pneumatikami. Samozrejme, nie je to to isté, ako keby ste jazdili v zime na letných pneumatikách. Avšak ani jazda v lete na zimných nie je úplne bezpečná. Pri vyšších teplotách sa predlžuje brzdná dráha. Kvôli hlbšiemu dezénu tiež zimné pneumatiky nesedia dobre na suchej a horúcej vozovke. Z dôvodu bezpečnosti teda určite prezujte na letné pneumatiky. Prispieť k zlepšeniu jazdných vlastností vozidla môžu tiež elektróny. Tie sú omnoho ľahšie ako bežné disky. Vozidlo tak rýchlejšie reaguje pri zmene smeru jazdy a tiež rýchlejšie brzdí.
  • Neušetríte. Keďže zimné pneumatiky v lete zjazdíte, na zimu si budete musieť kupovať nové. Okrem toho sa pri jazde na zimných pneu v lete zvyšuje spotreba paliva. Prejaví sa to najmä ak jazdíte na dlhšie vzdialenosti.

Ak teda chcete šetriť a najmä jazdiť bezpečne, určite sa oplatí prezuť na letné pneumatiky. Prezúvanie dva krát ročne nemusí znamenať vysoké náklady. Investujte do kvalitných pneumatík, ktoré však majú dobrú cenu. Vyskúšajte napríklad lacné pneumatiky Zeetex, vyrábané vo Veľkej Británii. Napriek nízkej cene sa určite nejedná o nekvalitné čínske pneumatiky!

A kedy je správny čas prezúvať na letné pneumatiky?

Nik vám nepovie presný dátum. S letnými pneumatikami to nie je tak ako so zimnými. Tie musí mať vaše vozidlo obuté v čase od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu a námrazy. Tak to stanovuje zákon. Čo sa týka letných pneumatík, všetko je na zvážení a skúsenostiach vodiča. A samozrejme, prezúvanie určuje aj aktuálne počasie. Platí základné pravidlo. Ak sa teplota počas dňa, ale tiež v noci, niekoľko dní po sebe vyšplhá nad 70C, môžete prezúvať na letné pneumatiky. Sledujte teda dlhodobú predpoveď počasia a zvážte aj lokalitu, v ktorej jazdíte. Ak sa napríklad chystáte do hôr, samozrejme, že prezujete neskôr. Nič predsa nezmeškáte. Je však potrebné si uvedomiť, že investovaním do letných pneumatík investujete nielen do svojho vozidla, ale najmä do bezpečnej a komfortnej jazdy, a teda do seba.