Zdravie a krása

Helicobacter a akné: aká je medzi nimi súvislosť?

Helicobacter pylori sa v posledných desaťročiach dostáva do povedomia verejnosti hlavne ako pôvodca gastritídy, žalúdočných vredov, či rakoviny pankreasu. Málokto by si ho spojil aj s kožnými problémami. Postihnutý sa primárne snaží vyriešiť problémy s pleťou a nezamýšľa sa nad súvislosťou s tráviacimi problémami. Prečo však medzi zdanlivo nesúvisiacimi javmi môžeme hľadať súvislosť?

Poznáte helicobacter?

Helicobacter pylori je baktéria, ktorá si vyvinula odolnosť  voči žalúdočným šťavám a tak môže prežiť aj v kyslom prostredí. Osídľuje preto tráviaci trakt,  kde sa schováva najmä v záhyboch klkov. Preto je liečba náročná a často sa pacient aj po ukončení liečby nedokáže zbaviť baktérie úplne.

Momentálne je táto baktéria druhou najrozšírenejšou na svete. Mnoho nakazených však ani netuší, že túto baktériu majú. Na Slovensku je momentálne prevalencia helikobaktera okolo 35%, no toto číslo môže byť ešte vyššie.

Príznaky helicobactera

Skoré príznaky helikobaktera sú veľmi nenápadné. Postihnutý jedinec môže pociťovať pálenie záhy, nadmerné grganie či nadúvanie a môže  mať pocity na zvracanie. Helikobakter  zvyšuje množstvo žalúdočných kyselín, preto môže  mať  nakazený stále nutkanie niečo  jesť, prípadne ho prepadá tzv. vlčí hlad.Časté sú tiež  kŕče v oblasti žalúdka,  tesne  pod hrudnoou  kosťou.

Čím skôr sa prítomnosť helikobaktera odhalí, tým vyššia je šanca na úspešné  vyliečenie. Pokiaľ sa v tomto  štádiu prítomnosť helicobactera nezachytí, časom infekcia prerastie do zápalu žalúdka, či dvanástnika. Časté sú tiež žalúdočné vredy, či iné problémy tráviaceho traktu. Liečba v tomto štádiu je už náročnejšia, nakoľko je potrebné riešiť aj infekciu, aj pridruženú komplikáciu.

Helicobacter a kožné problémy

Niektoré štúdie  poukazujú aj na spojitosť helicobactera a niektorých kožných problémov. Po preliečení helikobaktera  zmizlo aj akné, či  sa upokojili niektoré typy ekzémov. Aké najčastejšie kožné problémy sa spájajú s helikobakterom?

Rosacea

Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože. Prejavuje sa najmä v oblasti brady, nosa a líc. Rosacea sa vyskytuje hlavne u ľudí s citlivou alebo svetlou pokožkou. Postihnuté oblasti vyzerajú hrubšie, sú začervenané  a môžu sa na nich objaviť vriedky a zápalové hrčky.

Urticaria

Urticaria nazývaná tiež aj žihľavka, je kožná reakcia na precitlivenosť tela. Môže byť príznakom alergického ochorenia, no tiež sa môže prejavovať ako následok  baktériovej, vírusovej či parazitickej infekcie. Prejavuje sa začervenaním kože a svrbivými pľuzgierikmi.

Alopecia areata

Alopécia, alebo tiež ložisková strata vlasov, sa najčastejšie prejavuje vo vlasovej časti pokožky hlavy. Je to autoimunitné ochorenie, pri ktorom považuje telo vlasové folikuly za nežiaduce. Alopécia sa tiež môže vyskytnúť ako následok hormonálnej nerovnováhy, oslabenej imunity, či diabetu prvého typu.

Prírodná liečba Helicobactera

Pri antibiotickej liečbe dochádza niekedy paradoxne  k zhoršeniu kožných prejavov. Je to následok oslabenia organizmu silnými antibiotickými liekmi.

Preto  sa odporúča  siahnuť aj po prírodnej liečbe výživovými doplnkami. Buď ako kombináciu s antibiotikami, alebo samostatne.

Pri prírodnej liečbe sa veľmi osvedčili výživové doplnky z  mastichy. Masticha je prírodné, veľmi silné antibiotikum, ktoré je zároveň veľmi jemné k tráviacemu traktu a neničí črevnú mikroflóru. Chioská masticha sa získava zo živice stromov Pistacius Lentiscus, ktoré rastú na gréckom ostrove Chios. Vo výživovom doplnku, najčastejšie vo forme kapsúl, pôsobí masticha spolu s probiotikami, na podporu imunity žalúdka a jeho správneho fungovania. Pre nakopnutie imunity tráviaceho traktu a vyliečeniu helikobaktera je potrebná minimálne dvojmesačná kúra.