Motorizmus

Operatívny vs. Finančný Leasing

Medzi jednotlivými možnosťami financovania automobilu nájdeme úver, finančný leasing a najnovšie aj operatívny leasing. V nasledujúcich vetách si vysvetlíme rozdiel medzi jednotlivými druhmi leasingu.

auto na leasing

Finančný leasing je klasickou formou, ktorá je na trhu známa už dlhšiu dobu. Samozrejme, obidve formy, majú svoje výhody, ale aj nevýhody. V porovnaní s operatívnym leasingom, vlastnícke právo na vozidlo po skončení zmluvy prechádza automaticky na nájomcu. Pri finančnom leasingu sa, ale, stretávame s akontáciou vo výške 20 – 60%, pričom pri operatívnom je to 0%. Doba leasingu sa líši taktiež. Finančný ma minimálne 36 mesiacov, naproti čomu pri operatívnom nie je limitovaná. Zostatková hodnota je pri finančnom nulová a pri operatívnom trhová.

product_corporate_ol

Pri počte najazdených kilometrov apropo neexituje limit pri finančnom, ale pri operatívnom sa vopred dohodne. Stabilita splátok je pri finančnom čiastočná, no pri operatívnom lízingu veľmi vysoká. Servis a údržbu pri finančnom zabezpečuje nájomca a pri operatívnom je to súčasť splátok. Pri výbere typu financovania vozidla je najdôležitejšie uvedomiť si, či chceme po istej dobe vozidlo vlastniť, alebo si ho chceme len prenajať na istú dobu. Výhody a nevýhody sa nachádzajú v obidvoch. Ak ste firma, ktorá nechce strácať čas vybavovaním zbytočnej administratívy a servisom, ale pritom potrebuje neustále funkčný vozový park, možnosť operatívneho leasingu je tým čo hľadáte. Na druhej strane rodina, ktorá nemá peniaze na kúpu vozidla a nechce si brať úver, možno radšej využije možnosť financovania cez finančný leasing, že po jeho skončení im bude vozidlo patriť. Možnosti sú dostupné, preto si treba len vybrať a prepočítať čo je pre vás najvýhodnejšie. A práve pre prepočty je možné použiť jednoduchú leasingovú kalkulačku nákladov.