Farby na kov – vyznáte sa v nich?

Vyberáte farby na kov? V tom prípade máte dve možnosti – rozpúšťadlové farby a ekologické vodou riediteľné farby. Všetko však závisí aj od toho, čo nimi plánujete natierať. Nie je to nič zložité, stačí sa len trochu zorientovať. Pomôžeme vám v tom!

Interiér alebo exteriér?

Keďže v interiéri vydrží farba výrazne dlhšiu dobu, pre natieranie zárubní či radiátorov si vystačíte aj s dvomi vrstvami samozákladovej farby. Ak ale s natieraním mierite do vonkajších priestorov, použite radšej jeden základný náter a dve vrstvy vrchnej farby. Aj od hrúbky sa totiž odvíja odolnosť samotného náteru. Platí teda pravidlo, že čím je náter hrubší, tým je aj jeho odolnosť voči rôznym nepriaznivým podmienkam lepšia. Výnimkou sú len špeciálne nátery využívajúce sa na miestach, kde sa nedá natrieť viac vrstiev.

Zorientujte sa v druhoch farieb

V prípade vodou riediteľných farieb sú v podstate od všetkých výrobcov totožné, jediným rozdielom je ponuka odtieňov. Môže ísť o výlučne farby na kov alebo univerzálne farby. Pod tie je však potrebné dať aj základový náter. K tomu sa odporúča použiť štetec so syntetickými vláknami. Je potrebné rátať s tým, že pri použití tohto druhu farieb je vidno na povrchu nepatrné ťahy štetín.

Rozpúšťadlové farby sa rovnako rozdeľujú na farby na kov a tie univerzálne s použitím základného náteru. V porovnaní s vodou riediteľnými farbami dosahujú vyšší lesk a lepšie sa roztekajú, takže aj povrch je hladší. Na tieto farby na kov je dobré použiť štetec s prírodnými štetinami. Kedysi sa kvôli dlhšej životnosti využívali viac rozpúšťadlové farby, no kvôli sprísneným ekologickým normám si svoje stále miesto vydobyli aj tie vodou riediteľné. Podľa smerníc Európskej únie sa v rozpúšťadlových farbách nahrádzajú škodlivé látky alternatívnymi, čo spôsobuje zníženie ich životnosti. Preto sú dnes už v podstate s vodou riediteľnými farbami na jednej úrovni, čo sa týka kvality.

Foto: Bigstockphoto