Bývanie a záhrada

V izbe so súrodencom

izbaPre všetkých, čo v izbe klebetia nielen s priateľom na telefóne, ale aj s milujúcim súrodencom, neplatí pravidlo – moja izba, moje kráľovstvo, ale títo nešťastníci sa držia zásady, že naša izba – naša tlačenica. Zdieľať spoločnú izbu so súrodencom je psychicky aj priestorovo najnáročnejšie práve v dospievajúcom období, keď našu osobnosť každý len otravuje, nikto nás nedokáže pochopiť a najlepšie sa cítime vo svojej súkromnej zóne. Samozrejme, až do chvíle, keď do izby nevstúpi roztržitý súrodenec, odhodí ruksak na posteľ, botasky uloží pod posteľ a začne sa prehrabovať v policiach, kde máte aj vy odložené svoje tajuplnosti.

Aby ste predišli zbytočným nedorozumeniam, hádkam alebo aj bitkám hlava-nehlava, vezmite si k srdcu nasledujúce odporúčania a zakrátko zistíte, aké senzačné môže byť prebývanie so súrodencom!

Predovšetkým každé jedno pravidlo, ktoré si stanovíte, musí platiť dvojnásobne, teda pre vás, aj pre bráška či sestru. Pretože z takýchto priestupkov voči obytnému poriadku vznikajú hádky a z hádok absolútne tichá domácnosť. Súrodenec má byť vaším partnerom, s ktorým sa odhodláte aj o polnoci vyrabovať celú chladničku a problém by vám nemal robiť ani večerný pokec o ľuďoch a vzťahoch.

Ideálne podmienky pri zdieľaní spoločnej izby so súrodencom sú také, že všetko sa nedelí dvomi, ale vyskytuje sa na dvakrát. To znamená dva písacie stoly, aspoň dve veľké skrine, množstvo políc a, samozrejme, o dvoch posteliach sa dúfam baviť netreba. Ak sa v izbe nachádza brat spolu so sestrou, nebolo by ani hygienické, ani slušné hrabať sa spoločne v jednej skrini. Sestra by dozaista ustavične karhala brata, že špinavé ponožky patria do práčky a brat by nikdy nepochopil, načo sú tej krásavici stovky šiat a milión podobných tričiek.

Na spoločnom písacom stolíku si jednoducho musíte ohraničiť môj a tvoj priestor. Prehadzovanie vecí zo strany na stranu, nechcené čítanie súrodencových listov, odkazov a názorov či hysterické výkriky o tom, že niečo niekam zmizlo a ty zato môžeš, neprospievajú žiadnemu perfektnému bývaniu.
Rýchlo si taktiež treba zadovážiť dve stoličky a aspoň jeden väčší gauč, kde usadíte svojich priateľov, teda nebudú okupovať súrodencovu posteľ, ale sa vám prihovoria z čestného miesta. Ak v izbe nedisponujete dvomi kancelárskymi stoličkami, usilujte sa o ich získanie, pretože stáť bráškovi za chrbtom a vydupkávať si prístup k stoličke bude obidvom pôsobiť na nervovú sústavu.

V izbe musí mať každý z vás svoju tzv. oddychovú zónu, do ktorej vám ani za svet súrodenec nevstúpi. Nech sa vám o vlastnom nočnom stolíku s fotografiami všetkých, na ktorých vám záleží, o zásuvke len s vašimi dokladmi, denníkmi a diármi nesníva, ale premení v skutočné pohodlie.

Foto: pixmac.sk, SPX1MSD