Financie a práca, Zdravie a krása

Daň za hracie automaty

O drogovej, či alkoholovej závislosti sa toho každý deň dočítame v novinách aj na internete dosť. Pomaly už od narodenia vieme, že napiť sa, či zapáliť si je dovolené až od určitého veku. Čím viac je však toto tabu známe, tým viac sa zdá byť ignorované. Na druhej strane existujú nebezpečné lákadlá o ktorých sa tak veľa nehovorí. Ide o gamblerstvo.

Závislosť všeobecne

Všetky tieto závislosti sa radia podľa Svetovej zdravotníckej organizácie medzi choroby. Choroba spočíva v tom, že človek pociťuje neutíchajúcu túžbu uspokojiť určitú potrebu. Pokiaľ táto potreba nie je uspokojená, závislá osoba sa cíti duševne zle, prípadne sa to začne prejavovať aj na fyzickom zdraví.

Môžeme to porovnať napríklad s bežným kýchaním. Pri potrebe kýchnuť človek pocíti náhlu zmenu v tele a vie, že sa príznak nezastaví. Pokiaľ by osoba chcela prejav stopnúť, pocítila by nepríjemné stavy v nose, či menší tlak v očiach, ktorý by nakoniec dohnal snažiaceho sa človeka ku kýchnutiu – čiže uspokojeniu potreby.

Čo ešte nie je, a čo už je závislosť?

Množstvo ľudí nevie rozpoznať hranicu medzi bežnou zábavou a závislosťou. Tieto hranice sa totiž veľmi ťažko určujú. U každého človeka je viazanie sa na upokojovanie takýchto potrieb iné. U človeka A môže k závislosti dôjsť po prvom vyskúšaní lákadla, no u človeka B sa pri pravidelnou užívaní nevyskytuje nutná potreba po opakovaní.

Za závislosť sa jednoznačne nepovažuje, keď si raz, či dvakrát za týždeň vypijete. Tak isto nie je závislosť to, že si pár krát zahráte výherné automaty, alebo doma online casino.

Teoretická hranica (napríklad gamblerstva) začína vtedy, keď dávate prednosť hre na úkor ostatnému životu. Človek sa začína vyhovárať, že sa nemôže dostaviť na schôdzku, doma na večeru, na stretnutie s priateľmi, s ktorými predtým trávil príjemné chvíle. Obhajuje svoju „záľubu“. Je agresívny, keď ju niekto skritizuje. Keď nehrá, cíti sa zle a nevie sa dočkať, keď sa dostane k automatom. Keď nemá možnosť hrať vonku, využíva napríklad online hracie automaty.

Ďalším bodom, ktorý si závislý človek po čase prestáva uvedomovať je fakt, že výherným automatom dobrovoľne dáva svoje peniaze, ktoré nevyhrá naspäť. Keď sa peniaze minú, závislá osoba stráca niektoré dobré charakterové črty, a môže sa stať, že sa pustí do okrádania, či inej zločinnosti. Za normálnych okolností by však tento človek na zločin ani nepomyslel. Hra mení charakter, kazí vzťahy a mnohokrát speje ku smrti zo zúfalstva (alebo iných dôvodov).

Liečba

Je možná. Človek vedomí si svojho problému môže vyhľadať odbornú pomoc, avšak viera v uzdravenie musí byť silná a s tým aj vôla. Nakoľko sa jedná o psychickú závislosť, liečenie záleží hlavne na chorom jedincovi. Telo však nie je postihnuté, takže vytriezvenie z hry (ktorá už nie je len hrou) je v mnoho prípadoch úspešné. Dôležité je však nezačať znovu a určiť si jasné hranice.