Ostatné

Bakalárska a diplomová práca: V čom sa líšia a v čom zhodujú?

Bakalárka verzus diplomovka, čo ich spája a čo naopak odlišuje? Aj keď je spoločných znakov viac, sú tu rozdiely, ktoré nemožno odignorovať. Ktoré sú tie najpodstatnejšie?

Bakalárska práca a jej základné znaky

Bakalárska práca, ľudovo bakalárka je prvou odbornou vysokoškolskou prácou, ktorá je naviac predpokladom na úspešný zisk titulu Bc. Otázka, ako písať bakalársku prácu, je teda na mieste a rozhodne je ju treba odlíšiť od iných typov záverečných prác.

V prvom rade je podstatný jej rozsah – bakalárka by mala mať zhruba 30 až 40 normostrán, pričom je rozdelená na teoretickú a praktickú časť, praktickú časť však možno vynechať. Niekedy sa preto stáva, že bakalárska práca neprináša  nijaké nové poznatky, keďže je založená len na teoretickej báze a jej cieľom je preukázať schopnosť študenta pracovať s odbornou literatúrou a zdrojmi. To je práve ten najvýraznejší rozdiel oproti diplomovej práci, v ktorej sa už študent snaží prísť s novými poznatkami a zisteniami, prípadne aspoň vyvrátiť alebo potvrdiť už existujúce tvrdenia.

Napriek častej absencii praktickej časti má bakalárska práca pre študentov obrovský význam, nakoľko je ich prvým väčším dielom, na ktorom musia pracovať viac-menej samostatne a ukázať, čo sa za tri roky na vysokej naučili.

Diplomovka krok za krokom

Pokiaľ ide o písanie diplomoviek, tu sa študenti zapotia o čosi viac. Áno, štýlom písania i vzhľadom síce diplomová práca pripomína bakalárku, avšak pozor na rozdiely!

V prvom rade má diplomová práca väčší rozsah, obvykle okolo 50 aj viac normostrán, mala by byť odbornejšia a výskum je jej nevyhnutnou súčasťou.

Našťastie, písanie záverečných prác je možné si o čosi zjednodušiť, najmä, ak vaša univerzita akceptuje voľbu podobnej témy diplomovky, akej ste sa venovali aj v bakalárskej práci, prípadne sa v nej pokúsite problém z bakalárskej práce rozobrať viac do hĺbky. V danom prípade je samotná bakalárka teoretickým základom vašej diplomovej práce a vy sa tak máte možnosť viac a precíznejšie venovať výskumu.

Foto: pixabay.com