Ostatné

5 tipov pre skladovanie dreva

Drevo je úžasný a spoľahlivý materiál, ktorý nám dokáže slúžiť až stovky rokov. Veľa však závisí aj od toho, ako a aké drevo sa vyťaží a ako sa s ním ďalej narába. V dnešnom článku si povieme niečo o uskladnení dreva.

Pozor na drevokazné huby

Drevokazné huby dokážu vaše kartáčované drevo rozložiť v priebehu niekoľkých mesiacov. Ak máte na záhrade staršie drevo alebo sa vám niekde v okolí ľahko množia rôzne plesne, nové drevo určite odizolujte.

Vlhkosť je nepriateľ

Drevo treba skladovať pod strieškou, ktorá zabráni zbytočnému zmáčaniu jednotlivých kusov. Platí to pri palivovom, ale aj pri stavebnom dreve. Ak nemáte striešku, použite aspoň celtu alebo igelit, ale nechajte drevo zároveň aj dýchať.

Čo s červotočom?

Červotoč sa veľmi rád usalaší vo vašich hobľovaných doskách. Ak máte staršie drevo, ktoré je napadnuté červotočom, nové drevo k nemu rozhodne nedávajte. Červotočovi nové drevo zavonia a do pár hodín sa doňho presídli.

Ošetrené alebo neošetrené drevo?

Otázkou je, či kupovať alebo skladovať totálne surové drevo, alebo ho predtým nejako ošetriť. Veľmi obľúbenými spôsobom je v súčasnosti tepelná úprava, respektíve sterilizácia dreva, ktorá na uskladnenie postačí.

Pozor si dajte už pri kúpe

Pri výbere dreva si obehajte niekoľko píl vo vašom okolí a nepozerajte len na cenu. Skúste si vyjednať, aby vám dali čerstvo narezané drevo, nie také, ktoré sami už niekoľko mesiacov nevhodne skladujú.