Móda

Poznáte históriu nohavičiek či korzetov?

vintage-1079405_640Stretáme sa s nimi prakticky každodenne – korzety, nohavičky či dámske kožené čižmy, poznáte však ich históriu? Čo všetko museli podstúpiť nohavičky, aby sa dostali do dnešnej podoby? Kedy sa začali nosiť prvé korzety? Je jasné, že tieto výrobky, bez ktorých by si ženy dnes už nedokázali predstaviť svoj život, tu neboli odjakživa. Zistite, kedy sa v spoločnosti rozšírili tieto veci každodennej potreby a dámy získali neoceniteľného spoločníka či pomocníka, ktorý je ich každodennou súčasťou.

História nohavičiek

Nohavičkám trvalo veľmi dlho, kým získali dnešnú podobu. Prvé ženy, tie najbohatšie, začali nosiť nohavičky až v 12. storočí a prakticky to neboli nohavičky, boli to skôr akési menštruačné košele, ktoré nosili počas týchto dní. Až v 15. storočí sa začali nosiť spodné nohavice, ktoré už vzdialene začali pripomínať dnešné nohavičky, ale skutočne iba vzdialene. S príchodom 19. storočia prišli do módy aj krinolíny a práve v tomto období sa začali nosiť nohavičky, ktoré sú už pomerne podobné tým dnešným.

História korzetov

Niečo, čo vyzeralo ako prvé korzety, môžeme sledovať už pri Krétskej histórii, no korzety ako ich poznáme dnes, sa začali v Európe nosiť už počas 16. storočia, najväčší rozmach však zaznamenali počas Viktoriánskej éry. Korzety majú svoj pôvod v Taliansku a vo Francúzsku, kde sa tešili obrovskej popularite, ich rozšírila Catherine de Medici. Vtedajšie ženy ich nosili hlavne preto, že podľa nich boli „nepostrádateľné pre krásy ženskej postavy“. Samozrejme, že s vtedajšími korzetmi boli spojené aj zdravotné problémy, no tie dnešnéuž na zdravie a pohodlie ženy myslia.

História dámskych čižiem

Predchodca dámskych čižiem má svoj pôvod s najväčšou pravdepodobnosťou v starej inuitskej kultúre. Do podoby, v akej ich poznáme dnes, sa dostali až niekedy v polovici 19. storočia. Ako prišli krinolíny, tak prišli aj čižmy. V každej krajine však dámske kožené čižmy vyzerali inak a zároveň mali aj iný názov – v Taliansku sa volali po Garibaldim, v Británii po rodnom meste kráľovnej Elizabeth a v USA po Americkom kongrese. Nejaké výraznejšie zmeny však tieto čižmy do dnešného dňa nestretli.

Foto: pixabay.com