Zdravie a krása

Ženšen a jeho zdravotné benefity

Nie nadarmo patrí ženšen (Všehoj ázijský) k najpopulárnejším bylinám po celom svete. Na základe pôvodu sa môžete stretnúť s dvoma rozdielnymi odrodami ženšenu, americkým a ázijským. Kým ten americký sa používa na uvoľnenie tela a relaxáciu, ázijský je známy skôr stimulujúcimi účinkami na fungovanie mozgu, pričom zvyšuje koncentráciu a zlepšuje tak psychickú, ako i fyzickú vytrvalosť. V tradičnej čínskej medicíne sa korene tejto byliny používajú pri liečbe bolesti hlavy, neplodnosti či poruchách trávenia.

10 preukázateľných výhod ženšenu

Ženšen je bohatým zdrojom saponínov, konkrétne ginsenosidov, z ktorých pramenia aj jeho zdravotné benefity. Pôsobí ako silný antioxidant, vzhľadom na to pomáha zmierniť prebiehajúce zápalové procesy a zároveň posilňuje imunitný systém. Svoju silu však preukazuje aj pri znižovaní hladiny cukru v krvi alebo zmiernení príznakov menopauzy, čím poteší najmä ženy s bolestivou menštruáciou. Bez účinkov však nezostanú ani muži s erektilnou disfunkciou. Podporuje tvorbu oxidu dusnatého, ktorý má priaznivý vplyv na cirkuláciu krvi v cievach, čo je pri tomto probléme len prínosom.

Vrátane vyššie spomínaných účinkov nemožno opomenúť ani priaznivý vplyv ženšenu na činnosť nervovej sústavy a duševný stav. Okrem toho, že podporuje viaceré funkcie mozgu, zlepšuje náladu a pomáha odbúrať stres.

Spracovanie ženšenu

Na výrobu doplnkov stravy sa používa koreň alebo bočné výhonky. Tie sa predávajú buď v sušenej, práškovej, tabletovej alebo tekutej forme ako tinktúra. Zatiaľ čo sušený ženšen sa predáva skôr samostatne, bez ďalších bylín, v tabletovej forme je často doplnený o ďalšie liečivé byliny, vďaka čomu má daný výživový doplnok komplexnejší účinok.

Odporúčané množstvo

Odporúčané množstvo ženšenu za deň sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu. Podľa odborníkov sa priemerná dávka pohybuje okolo 200 až 400 miligramov denne. Po troch týždňoch užívania by ste si mali urobiť aspoň 14-dňovú prestávku. Minimalizujete tak riziko vzniku vedľajších účinkov. S prihliadnutím na povzbudzujúce účinky ázijského ženšenu sa neodporúča užívať pred spaním, keďže môže spôsobiť nespavosť.