Ostatné

Zastupovanie pred súdom: Kedy sa to oplatí?

Nehrajte sa na právnikov a radšej si najmite profesionála. Zvlášť, ak vás čaká zložitejší spor. Ušetríte tak peniaze aj čas.

Zorientovať sa v zákonoch, vyhláškach či právnych kľučkách je pre bežného človeka väčšinou priam nadľudský výkon. O to viac to platí vtedy, ak sa dostaneme do sporu či zložitejšieho konfliktu s druhou osobou. Vtedy je dobré nájsť si právneho zástupcu na zastupovanie pred súdom.

Kedy sa spoľahnúť na zastupovanie pred súdom?

Zjednodušene by sa dalo povedať, že je vhodné spoľahnúť sa na právnika vždy. Ušetríte si tým rad starostí a komplikácií súvisiacich s neznalosťou právneho prostredia. Najať si právnika či obhajcu má niekoľko nesporných výhod a predností. Právnik má k tomu patričné vzdelanie, profesionálny prístup a nemal by mu chýbať záujem prípad dobre vyriešiť.

Musí vedieť mlčať

Právnik je osobou, ktorá má zákonom garantovanú takmer neobmedzenú mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, ktoré sa v súvislosti s poskytovaním právnej služby dozvedel. To sa premieta do povinnosti nezdieľať informácie o službách poskytnutých klientovi absolútne nikomu. To platí aj vtedy, keď ostatné osoby majú povinnosť oznámiť trestný čin. Advokát musí zachovať mlčanlivosť. Jednou z výhod je aj to, že advokát je zo zákona poistený, takže prípadná škoda, ktorú by svojmu klientovi v súvislosti s poskytnutím neodbornej či nesprávnej právnej služby, bude uhradená z jeho poistky.

Ušetríte?

Náklady na právne zastupovanie pred súdom sú tiež jedným z dôvodom, prečo využiť tieto služby. Platí to najmú v zložitých a dlho sa vlečúcich konfliktoch. Vyplatí sa to však aj v susedských sporoch, ťahaniciach so zamestnávateľom či pri rozvode. Nárok na náklady právneho zastúpenia vám vznikajú len vtedy, ak ste zastupovaní advokátom. Vtedy vás právna pomoc advokáta nemusí stáť vôbec nič. V prípade, že sa zastupujete sami, vám nárok požadovať od protistrany zaplatenie nákladov na právne zastúpenie nevzniká.

Foto: Bigstockphoto