Takto montujeme tatranský profil

Vlastnoručne zariadený interiér bude tým najpohodlnejším vôbec. To, čo si spravíte sami, totiž dokážete najviac oceniť. Našťastie, mnohé systémy podláh či obkladov sú navrhnuté priamo na mieru aj ľuďom, ktorí neboli obdarený manuálnou zručnosťou, a preto si ich aj tí dokážu zostaviť vo svojom priestore úplne sami. A to aj obľúbený obklad steny vo forme tatranského profilu.

Stena dokonale vyzretá a drevo aklimatizované

Montáži tatranského profilu predchádza niekoľko prípravných prác. Jednak na samotnej stene, tak aj v podobe výstavby konštrukcie. Stena musí byť bezpodmienečne vyzretá, suchá a bez plesní. Inak je takmer isté, že pod profilom sa budú rozvíjať hubovité či plesňové parazity. Nezabúdajte tiež na ďalšiu dôležitú vec, a to dosky tatranského profilu dať do miestnosti, kde budú použité, aspoň na 48 hodín vopred. A to aby sa prispôsobili danej vlhkosti a potom už nepracovali priamo na stene.

Takto postavíte podkladovú konštrukciu

Podkladovú konštrukciu na obklad tatranský profil si zostrojíte z drevených hranolov, ktoré o stenu kotvíte skrutkami. Najskôr si hranolmi vytýčte celú obkladanú oblasť a následne ich odspodu ukladajte asi každých 50 až 80 centimetrov. Ideálne aj horizontálne, aj vertikálne, prípadne iba horizontálne. Je dôležité, aby ste nepoužívali jeden celý hranol na celú výšku obkladu, ale použili viacero menších. Tým na stene vytvoríte priestor na zabezpečenie ideálneho prúdenia vzduchu pod tatranským profilom.

Do podkladovej konštrukcie môžete pred montážou dosiek vložiť vhodný izolačný materiál. A to ako na tepelnú, tak aj zvukovú izoláciu. Avšak, čiastočnú izolačnú funkciu plní aj samotný tatranský profil.

Jednoduché pokladanie dosiek tatranského profilu zabezpečuje systém perodrážka

Po príprave konštrukcie sa môže začať s montážou dosiek dreveného profilu. Do detailov sa vyhrajte s tou úplne prvou, pretože od nej bude následne závisieť celý obklad. Jeho realizácia je relatívne jednoduchá, najmä vďaka systému perodrážka.

Dosky o podkladovú konštrukciu môžete upevňovať buď klinčekmi s drobnou hlavičkou, ktoré nabíjajte do pera dosky, prípadne montážnymi plieškami. Tie sa zasúvajú do drážky a následne nabíjajú priamo na drevený hranol konštrukcie. Ani klinčeky, ani pliešky nebude na výslednom obklade vidno, keďže ich vždy zakryje nasledujúca doska.

Na výborný efekt a dosiahnutie očakávanej životnosti obkladu nevplýva len správna montáž

Síce je montáž dôležitým krokom k vybudovaniu estetického obkladu steny s dlhou životnosťou, rovnako veľkou časťou sa na tom podieľa aj samotná kvalita materiálu. Preto tatranský profil rozhodne nekupujte v nákupných centrách, kde kvalita nie je až taká veľká ako v prípade kúpy od špecialistu na drevené stavebné prvky.