Móda

Šperk so zafírom ako symbol vznešenosti aj romantickej lásky

Každá žena občas zatúži cítiť sa ako kráľovná. Zafírový šperk vnesie štipku aristokratickej dôstojnosti do vašich všedných dní. A ten pocit je na nezaplatenie!

Svoje meno získal zafír z gréckeho slova „sappheiros“, ktoré znamená modrý. Jeho sýta farba pripomína oblohu pár minút po západe slnka. Pohybuje sa po širokej škále spektra od kráľovsky modrej cez indigovú až po najvzácnejšiu nevädzovo modrú. Tou sa vyznačujú zafíry pochádzajúce z Kašmíru. Najkrajšie zafír pre vás ale aj tak bude ten, ktorý sa bude blýskať na vašej ruke napríklad v podobe elegantného zafírového prsteňa.

Esencia nadčasovosti

Ak je niektorý drahokam esenciou nadčasovosti, potom je to vedľa večného diamantu práve zafír. Vďaka svojej vysokej tvrdosti má skvelé predpoklady k rozmanitému použitiu v šperkárstve. Spolu s rubínom a smaragdom patrí k tzv. veľkej trojke, teda najoceňovanejším a najobľúbenejším farebným drahokamom.

Zafírové náušnice, prívesky alebo prstene predstavujú skvelý doplnok pre každý deň. Ráno vám pred zrkadlom ušetria veľa času a starostí s kombinovaním šperkov a outfitu. Zafírový šperk sa znesie takmer s každou farbou oblečenia, skvelo bude vyzerať s romantickými šatami, bielou biznis košeľou aj večernou róbou. A navyše pristane každému typu ženy.

Farebná krása zafírov sa ešte umocňuje v spojení s briliantmi. Zafírové šperky s briliantmi boli vždy veľmi populárne a dnes tomu nie je inak. Vďaka zafíru zaujmú na prvý pohľad a brilianty im zase prepožičajú oslnivý lesk.

Zafír je možné brúsiť do rôznych tvarov, aj tých menej typických, ako je napríklad markíza či ovál. TIP: zafírové náušnice v tvare kvapky doplnené menšími diamantmi spájajú minimalistický dizajn a ženskosť.

Pôvod zafíru a jeho mystické schopnosti

Z pohľadu chemického zloženia patrí modrý zafír, rovnako ako červený rubín, do skupiny korundov. Existujú ale aj žlté, ružové alebo oranžovožltej zafíry. Špecifické modré zafarbenie získava zafír vďaka prímesi titánu a železa. Vyznačuje sa tvrdosťou 9 a je teda druhým najtvrdším drahokamom hneď po diamantu.

Zafír bol oddávna cenený pre svoju vznešenú krásu a boli mu prisudzované mimoriadne vlastnosti. V starovekom Grécku bol vnímaný ako kameň múdrosti a zdravého rozumu. Už od 6. storočia ho osádzali do prsteňov kardinálov, aby podporil spiritualitu a evokoval bezčasovosť a večnosť Božej vôle. Zafír mali v obľube tiež králi a šľachta, keďže sa verilo v jeho schopnosť ochrany pred zlými silami a pomoc pri odhalení skrytého nebezpečenstva.

Zafírový šperk ako vyjadrenie lásky

Zafíry takisto tradične reprezentovali vernosť a oddanosť. Zásnubný prsteň so zafírom je z hľadiska tejto symboliky veľmi vhodná voľba. Najznámejší zásnubný prsteň so zafírom patril princeznej Diane a teraz ho nosí vojvodkyňa Kate. Princezná Diana si tento prsteň sama vybrala z ponuky niekoľkých prsteňov, ktoré jej predložil princ Charles pri žiadosti o ruku. Tento prsteň sa pýši nádherným 12 karátovým cejlonským zafírom, ktorý obklopuje štrnásť diamantov. Nikoho asi neprekvapí, že po zásnubách Williama s Kate dopyt po podobnom prsteni opäť prudko vzrástol…