Zdravie a krása

Darovanie krvi

Nezištné pomáhanie druhým by malo byť morálnym heslom každého z nás, pretože nikdy nevieme, kedy budeme potrebovať pomoc práve my. Ak máme niečoho dostatok či prebytok, nie je hanbou darovať to slabšiemu, chudobnejšiemu, choršiemu či hladnejšiemu. K takýmto prípadom, ktoré môžeme ako zdraví ľudia darovať, je krv. Aké sú podmienky a účely jej darovania?

Na začiatok je dôležité a viac ako potrebné poznamenať, že darovať krv nemôže každý, kto by chcel. Pre umožnenie darovania krvi musí darca splniť hneď niekoľko podmienok, aby sa rezort zdravotníctva vyhol možným komplikáciám pri transplantáciách tejto červenej tekutiny. Prvou a najzákladnejšou podmienkou, ktorú musí darca splniť, je vek minimálne osemnásť rokov, a teda spôsobilosť za svoje rozhodnutia.

Pred každým darovaním krvi sa vypisuje dotazník, ktorý by mal potenciálny darca vyplniť pravdivo, ak len nechce ublížiť nevinným ľuďom. V dotazníku uvádza svoje choroby či iné závažnosti, ktoré by mohli byť nevhodné pre darovanie krvi. Krv nemôžu darovať ženy, ktoré majú momentálne menštruáciu alebo sú gravidné, ľudia s váhou pod päťdesiat kilogramov alebo ľudia s tetovaniami či infekciami.

Krv by sa mala odberať na lačno, no po ňom by sa mal darca poriadne napiť, najesť a minimálne päť minút ostať ležať, kým sa organizmus vyrovná so zníženou hladinou krvi v obehu. Táto krv sa však pomerne rýchlo znovu vytvorí a darca nepocíti žiadnu ujmu. Na jeden odber sa väčšinou darujú okolo tri decilitre krvi, ktoré môžu neskôr zachrániť chorému človeku život.

Odporúčame vám prečítať článok o tom, ako prebieha odber krvi na stránkach Slovenského Červeného Kríža.