Motorizmus

Autom na lyžovačku? Na toto si dajte pozor

Pre mnohých je veľmi praktické vybrať sa na lyžovačku autom. To však so sebou prináša aj niekoľko komplikácii. Viete, ako správne prepraviť lyže? A máte vaše auto pripravené na jazdu po zasneženom a zľadovatenom teréne?

Preprava lyží má svoje pravidlá

Pri lyžiach máte na výber z troch možností.

  • Môžete ich umiestniť do auta na zadné sedadlo. Musíte však dbať na to, aby boli riadne upevnené. Stačí prudkejšie zabrzdenie a lyže môžu poškodiť interiér vozidla a v tom horšom prípade zraniť aj posádku. Prepravovaniu lyží priamo v aute sa určite vyhnite v prípade, že sa chystáte cestovať do Rakúska. Tam sú lyže považované za náklad, ktorý musí byť umiestnený na streche auta. Ak tak neurobíte, môžete dostať pokutu.
  • Čoraz populárnejším a praktickým riešením je strešný box, ktorý sa pripevňuje na strechu auta. Aj v takom prípade dávajte pozor na to, aby bol strešný box riadne upevnený a uzatvorený.
  • Treťou možnosťou je nosič na lyže. Jeho veľkou nevýhodou je to, že počas cesty sú lyže vystavené poveternostným podmienkam. Preto je potrebné ich pri každej prestávke skontrolovať, prípadne odstrániť vrstvy snehu a ľadu.

Nabitý akumulátor je základ

Autobatéria zradila v zime už nejedného vodiča. Hoci akumulátor nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu, nízke teploty môžu spôsobiť jeho vybitie a s autom sa tak nikam nedostanete. Vybitý akumulátor spoznáte tak, že intenzita kontroliek sa pri otočení kľúča v zapaľovaní zníži alebo si môžete všimnúť aj neúspešný pokus motora o pretočenie. V takom prípade siahnite po prepojovacích kábloch a požiadajte o pomoc druhého vodiča, ktorý vám pomôže baterku vo vašom aute nabiť. Alebo sa obráťte na asistenčnú službu vašej poisťovne. Pomoc síce bude rýchlo na ceste, vaša cesta na lyžovačku sa však skomplikuje. Preto sa odporúča akumulátor vždy pred dlhšou cestou skontrolovať a každé štyri roky si v servise dajte spraviť záťažový test.

Aj pneumatiky treba skontrolovať

Prezuté zimné pneumatiky sú pri ceste na lyžovačku nevyhnutné. Skontrolujte však aj ich stav. Praskliny alebo iné menšie či väčšie poškodenia môžu počas dlhšej cesty výrazne narušiť pneumatiku. Dôležité je aj skontrolovať tlak v pneumatikách. Pri podhustení pneumatika nemusí vydržať prejdenie cez výtlk a môže sa preraziť. Rovnako nebezpečné je aj prehustenie, pri ktorom sa vozovky dotýka iba stred dezénu. Pneumatika tak nemá potrebnú trakciu a v horšom prípade sa môže pretrhnúť.

Nezabudnite na chladiacu kvapalinu

Zanedbanie chladiacej zmesi môže mať fatálne následky. Ak by primrzla, môže závažne poškodiť motor. Kontrolu chladiacej zmesi by ste však nemali vykonávať sami, ale radšej sa obráťte na odborníka. Dôležitou kvapalinou v aute je aj nemrznúca zmes. V prípade cesty do hôr si vyberte takú, ktorá vydrží teploty až do -20 stupňov.

Bez poistenia ani na krok

Pred odchodom si skontrolujte platnosť vášho povinného zmluvného poistenia a všetky dôležité doklady a kontakty si uložte na také miesto, kde ich budete mať vždy po ruke. Dokladom o platnosti PZP na Slovensku aj v zahraničí je zelená karta, ktorú určite musíte mať pri sebe. Taktiež si poznačte aj číslo na asistenčnú službu vašej poisťovne.

Aj firemné auto musí byť poistené

Ak sa na lyžovačku vyberiete firemným vozidlom, tiež vopred skontrolujte platnosť PZP a prípadne aj havarijného poistenia. V prípade nehody poisťovne spravidla nerozlišujú, či k nej prišlo na súkromnom alebo firemnom vozidle. Pre priznanie poistného plnenia je najdôležitejší priebeh a okolnosti nehody. Vždy je preto dôležité vzniknutú nehodu riadne zdokumentovať a kontaktovať poisťovňu.

V aute nesmie chýbať potrebná výbava

Pred odchodom si preverte, či máte  v aute kompletnú povinnú výbavu vrátane lekárničky a reflexných odevov. Ak budete prechádzať cez iné štáty, vopred si overte, či niektorá z krajín nevyžaduje rovnaký počet reflexných viest ako je počet pasažierov. V zime by vám v aute nemala chýbať ani škrabka na okná, metlička a náhradné rukavice. Ak sa očakáva husté sneženie, budú sa vám hodiť aj snehové reťaze a menšia lopata. Na škodu nebude ani náhradná nemrznúca zmes, ktorú môžete naliať na tesnenie dverí, a tým zabránite ich primrznutiu.

Zdroj obrázka: pexels.com