Motorizmus

Životnosť pneumatík

Automobilové vozidlá nie sú najlacnejšou záležitosťou, no sú nespornou výhodou, ak ich vlastníte. Niet nad komfortnejšiu jazdu ako je tá v automobile, a preto sa čím ďalej, tým viac ľudí odhodláva pre vlastné vozidlo a obetujú tak aj časté investície, ktoré treba do auta vkladať.

Čo je zrejme najpotrebnejšie spomenúť, je dezén pneumatík. Ak nie je dezén v poriadku, riskujete, že do svojho cieľa nemusíte dojsť. Zákonom najnižší povolený dezén na pneumatikách osobných automobilov je 1,6 milimetra, no táto hranica je takpovediac šibeničná. Odborníci na motorové vozidlá odporúčajú mať primeraný dezén minimálne do troch milimetrov, inak je už bezpečnosť jazdy a výkon pneumatík rapídne znížený a ohrozený.

Ďalej by ste nemali zabúdať na pravidelnú kontrolu tlaku vo všetkých pneumatikách. Hodnoty ideálneho tlaku sú napísané na kryte od nádrže na benzín a podľa nich si na každej lepšej čerpacej stanici budete môcť korigovať svoje pneumatiky. Tlaky na predných a zadných gumách sa rôznia aj od situácie, či máte naplnený kufor a či je auto kompletne obsadené pasažiermi.

Samozrejme, každoročnú výmenu zimných za letné pneumatiky nie je asi ani potrebné pripomínať. Čo je však v súvislosti s prezúvaním gúm dôležité spomenúť, je ich dôkladné uskladnenie. Mali by ste pneumatikám zabezpečiť chladné, suché prostredie a zvislú polohu. Nezabudnite ani na svoje plechové či hliníkové disky, ktoré treba vyčistiť a skontrolovať. Častú kontrolu si zaslúžia i klinové remene, ktoré slúžia v autách na prenos výkonu.