Výhody okuliarov na lyžovanie

okuliare a helmaLyžiarske okuliare dnes na svahu väčšina lyžiarov nepoužíva. Určite je to predovšetkým z dôvodu, že to nie je na svahu prikázaný doplnok a nie je ako napríklad lyžiarky bezpodmienečne potrebný na lyžovanie. Tak ho používajú len lyžiari, ktorí myslia aj na svoj zrak. Od snehu na svahu sa totiž odráža veľké množstvo intenzívneho slnečného žiarenia, ktoré nám môže po dlhšej dobe aj poškodiť zrak.

V čom sú výhody lyžiarskych okuliarov?

Prvoradá výhoda lyžiarskych okuliarov je ich filter a tienenie slnka. Pretože ak na svahu intenzívne svieti slnko, viditeľnosť lyžiara sa znižuje a vtedy často dochádza k zraneniam či prípadným zrážkam. Je to predovšetkým preto že kvalitné okuliare nám umožnia vidieť aj za zníženej viditeľnosti či v hmle. Dokážeme s nimi dopredu rozpoznať nerovnosť na svahu a tak sa jej bezpečne vyhnúť. Kvalitnými lyžiarskymi okuliarmi tomu môžeme predísť. Ďalšia výhoda je určite, ak sa pred nami niekto lyžuje a odlieta mu od lyží sneh – nedostáva sa nám do očí, ale okuliare nás pred tým bránia.

Pohodlie v lyžiarskych okuliaroch

Aby nám padli lyžiarske okuliare naozaj pohodlné, musíme si vybrať správnu veľkosť. Preto je najlepšie pri kúpe si okuliare dopredu odskúšať. Aby nás na hlave netlačili, majú tieto okuliare po obvode mäkkú penu a tak sa nestane, že by sa nám neustále z hlavy šmýkali či nás tlačili.

Pri kúpe okuliarov je dobré si zadovážiť aj prilbu. Tá nám zaručí, že okuliare budú na hlave uchytené dokonale. Samozrejme má prilba aj nesporné výhody v prípade pádu či nárazu.

Foto: pixmac.sk, Jonathan Camp – flickr