Vyberáme vysokozdvižné vozíky

Vysokozdvižné vozíky nepochybne patria k nenahraditeľným pomocníkom, a to nielen vo veľkých skladoch, ale aj mimo nich. Neustále podliehajú technickým inováciám, aby fungovali efektívnejšie. Vzhľadom na široké spektrum výrobcov a veľké množstvo jednotlivých typov, vybrať ten správny nie je vôbec jednoduché.

Ak s výberom nemáte žiadne skúsenosti, tak sa vám určite budú hodiť nasledujúce tipy, s ktorými sa dozviete ako vyberať vysokozdvižné vozíky.

Ponuka vysokozdvižných vozíkov je naozaj pestrá. Veľký výber od nemeckého výrobcu Still nájdete na tejto stránke: https://www.still.sk/vysokozdvizne-voziky.0.0.html. K dostaniu sú modely určené na prácu v úzkych priestoroch alebo aj vo veľkých výškach. Zo základného vysokozdvižného vozíka vznikli ďalšie typy, ktoré využijete na špecifické úkony, ako je napríklad manipulácia s bremenom vo výškových regálových skladoch, vychystávacie vozíky a podobne.

Výber vysokozdvižného vozíku

Vysokozdvižné vozíky vyberáme zvyčajne na základe niekoľkých základných kritérií:

  • Nosnosť
  • Spôsob manipulácie
  • Druh a typ pohonu
  • Druh manipulovaného materiálu

Každý typ má svoje prednosti a je vhodný na iný druh práce či záťaže. V prvom rade vyberajte vysokozdvižné vozíky podľa účelu a priestoru, v ktorom sa majú pohybovať. Až na základe týchto požiadaviek si potom môžete určiť typ, druh a nosnosť. Vysokozdvižné vozíky sa delia tiež podľa obsluhy.

Podstatným kritériom pri výbere vysokozdvižných vozíkov je typ pohonu. K tým najpoužívanejším patrí spaľovací dieselový motor, ktorým sú poháňané vozíky určené najmä do vonkajších priestorov. Stále väčšej obľube sa teší elektrický motor, ktorý je tichý a šetrný k životnému prostrediu. Také vysokozdvižné vozíky sa hodia predovšetkým do interiérov. Za zmienku stojí tiež ekonomický a šetrný plynový pohon. Treba však rátať s tým, že budete na začiatku musieť do nich viac investovať, keďže je potrebné zriadiť čerpaciu stanicu či plynové hospodárstvo.