Bývanie a záhrada

Vete si vybrať medzi silikónom a tmelom? Môže vám to uľahčiť riešenie veľkých problémov

Občas nastane situácia, kedy je nutné niečo vo vašej domácnosti opraviť. Kvapkajúce potrubie v kuchyni, pleseň v kúpeľni, prasknutá omietka na fasáde alebo poškodená podlaha. Prípadov je samozrejme omnoho viac a niekedy si nevieme vybrať, do ktorého sa pustíme skôr.

Najdôležitejšie však je, aby tieto opravy mal kto zrealizovať. Pokiaľ patríte k osobám, ktoré sa rozumejú domácim prácam a vedia opraviť každú jednu maličkosť a prinavrátiť lesk a krásu novému sprchovému kútu, je to ten najideálnejší prípad. Možno by ste boli ale prekvapení, že k dokonalej oprave si niekedy nevystačíte ani s tými najšikovnejšími rukami.

Kvalitné materiály „pracujú“ za vás

Moderné technológie nám v súčasnosti náš život veľmi dobre uľahčujú. No aj niektoré kvalitné materiály sú na tom podobne. Patria k nim tmely a silikóny. Ktoré z nich si ale máte pri návšteve konkrétnej a špecializovanej predajne vložiť do vašej pánskej tašky, aby ste s ich pomocou mohli doma vykonať potrebné korekcie a opravy?

Čo je to tmel?

Tmel je špeciálna látka, ktorá slúži na utesnenie dvoch k sebe priliehajúcich povrchov, na vyrovnanie nezrovnalostí, ktoré vznikli v dôsledku mechanického poškodenia alebo inej príčiny. Táto hmota sa na konkrétny povrch nanesie v určitej vrstve a nechá sa zatvrdnúť (uschnúť), väčšinou v intervale 4 hodín. Viacero tmelov sa dá prekryť inou farbou takže, pokiaľ opravujete vypadnutú hrču v drevenom obklade, opravujete obitý roh a iné, môžete to zjednotiť konkrétnou farbou.

Flexibilnejší silikón

Inak je to v prípade silikónov, ktoré sú vo svojej podstate tiež tmelom, no s iným obsahom špeciálnych syntetických látok. Tie z neho robia viac elastickú hmotu, ktorá ani po zatvrdnutí nepraská. Vďaka vysokej odolnosti voči vode sa často používa aj na utesnenie škár v okolí nových vodovodných batérií. Tiež je odolný aj proti extrémnym výkyvom teplôt, takže ani na slnku by sa jeho vlastnosti nemali meniť. Niektoré materiály tohto charakteru môžete dokonca použiť aj na škárovanie omietky a podobných povrchov v exteriéri, čím sa jeho výhody ešte zvyšujú.

Foto: pixabay.com