V čom spočívajú výhody úsporných spotrebičov?

Až 30% všetkých nákladov na domácnosť, môžu byť práve ceny energie, ktorú minú vaše spotrebiče. Je jasné, že život bez nich je pomerne zložitý, veď uľahčovanie života je dôvod, prečo boli vytvorené. V poslednej dobe sa výrobcovia, ale aj vlády štátov a rôzne organizácie zamerali na šetrenie energie. Vďaka tomu boli vyvinuté najnovšie technológie, ktoré vám dokážu pomôcť so šetrením. Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste do nich mali investovať aj vy.

Kde sa dajú úsporné technológie využiť?

Možno ste už nad zmenou k energeticky šetrnejšej domácnosti rozmýšľali, len neviete kde začať. Výborným prvým krokom sú žiarovky. Určite ste si všimli, že staré žiarovky produkujú veľmi veľa tepla – presne to sú energetické straty, ktorým sa chcete vyhnúť. Alternatívou sú LED žiarovky, ktoré často prichádzajú aj s funkciami ako je ovládanie jasu, alebo zmena farby. A pritom si ich môžete kúpiť aj so zľavou. Okrem spotrebičov, ktoré sú prispôsobené na nižšiu spotrebu, môžete investovať aj do technológií, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie. Príkladom je solárny ohrievač na vodu. Tiež je to spôsob, ako ušetriť na účte za elektrinu.

Koľko dokážu úsporné spotrebiče reálne ušetriť?

Samozrejme, úsporné spotrebiče si pred príchodom na trh museli prejsť veľkým počtom testov a výskumov. Tie ukázali, že financie ktoré dokážete ušetriť prechodom na šetrnú domácnosť, sú pomerne veľké. Konkrétne čísla sa objavili v jednom výskume s Ameriky. Priemerná suma, ktorú Američania zaplatia za spotrebu energie ročne je 5,550 dolárov. Po využití energeticky úsporných spotrebičov sa toto číslo zmenšilo o 2,500 dolárov, čo znamená takmer polovicu ceny. A ak využijete správne zľavové kupóny, môžete mať niektoré spotrebiče tiež za veľmi nízku cenu.

Ak vás zaujala myšlienka spotrebičov, ktoré vám budú šetriť spotrebu energie a teda aj peňaženku, pokojne si prečítajte niečo o zmenách, ktoré môžete urobiť. Keď sa rozhodnete, pamätajte na to, že začiatočnú investíciu môžete znížiť vďaka zľavovým kupónom, ktoré platia okrem iného aj na spotrebiče.

Foto: pixabay.com