Bývanie a záhrada, Financie a práca

Úver na bývanie

Osamostatňujete sa, staviate dom, rekonštruujete? Ak máte na to dostatok prostriedkov bez pomoci bankových či nebankových subjektov, patríte k tej šťastnejšej časti obyvateľov Slovenska. Väčšina ľudí však musí siahnuť po žiadosti o hypotéku či úver na bývanie, splniť zopár požiadaviek a počkať si na verdikt potenciálneho veriteľa.

Najdôležitejším bodom v celom procese zabezpečovania a získavania finančných zdrojov je zisťovanie aktuálnych podmienok pre kladné vybavenie úverov. Samozrejme, na koniec si každý vyberie tie najpriaznivejšie, no mali by ste sa priamo budúcich veriteľov opýtať na všetky skryté a menej zverejňované informácie, pretože len v tom prípade sa vyhnete peňažným nepríjemnostiam.

Hypotéku však nie je až také jednoduché dostať. Najprv musíte splniť najdôležitejšiu podmienku, a to je stanovená výška príjmu. Ten je potrebné aj patrične zdokladovať a až vtedy máte šancu na kladnú odpoveď. Každá banka má určenú vlastnú hranicu smerodajného príjmu, no pohybuje sa približne od 280 eur mesačne, no záleží aj na výške požadovanej hypotéky.

Ak sa chystáte rekonštruovať, pripravte sa na to, že väčšina bánk má stanovený ako hlavný bod založenie nehnuteľnosti, v tomto prípade vášho bytu, pre prípad, že z nejakých dôvodov prestanete hypotéku pravidelne splácať. Pri kúpe bytu zakládate ten kupovaný, no pri čerpaní hypotéky na stavbu nehnuteľnosti zakladáte nielen váš budúci príbytok, no je potrebné dať do zálohy aj už existujúcu nehnuteľnosť.

Pravdaže, pre mladých to môže znieť strašidelne, no ak máte pravidelný a stály príjem, ste zodpovedný a povinnosti si plníte načas, tak sa nemáte čoho obávať a pokojne ísť aj do takejto hypotéky. Veď budete bývať v novom, no hlavne vo svojom.