Spoľahlivé stroje od Zeppelinu – Grejdre

Počas Veľkej hospodárskej krízy spoločnosť Caterpillar pokračovala vo vývoji špičkových nových produktov. V júli 1938 divízia cestnej techniky spustila nový stroj, ktorý je súčasť produktovej rady, ktorá je dnes známa ako grejdre. Tento stroj sa stal najuznávanejším a najdlhšie slúžiacim strojom v produktovej rade grejdre.

V roku 1938 firma Caterpillar úspešne predstavila tento stroj nadšeným skupinám predajcov Cat v meste Peoria v štáte Illinois. Jeho dizajn bol jedinečný a je predchodcom moderných motorových grejderov, ktoré dnes vidíme. Ale okrem toho, že bol štýlový, bol aj ťažký, samohybný cestný grejder určený pre efektívne a hospodárne práce na stavbe a údržbe ciest.

Tento stroj mal množstvo užitočných polôh čepele, ktoré prekonali všetkých konkurentov svojej doby. Okrem vysokých a nízkych polôh rezania bokov sa čepeľ mohla úplne otočiť smerom dozadu, čo znamenalo, že operátor mohol pokračovať v práci počas jazdy v opačnom smere. Táto funkcia bola cenná pre prácu v teréne, tvarovanie zlých povrchov, na krátky úsekoch alebo tam, kde bolo otáčanie veľmi ťažké.

S čepeľou, ktorá je teraz namontovaná v stredovej polohe na nosníkoch, umožňuje nová funkcia správne umiestnenie na každej strane, pričom špička nožového kotúča je umiestnená priamo za kolieskom a je dostatočná na to, aby sa zabránilo upchávaniu.

Jeho šesťvalcový vznetový motor Caterpillar dodával 66 konských síl a bol namontovaný na hnacej náprave, aby čo najlepšie využil svoju váhu pri zabránení kĺzaniu kolies. Prevodovka ponúkla šesť rýchlostí a dve v opačnom smere. Nízka rýchlosť zaisťuje maximálnu ťahovú silu pre najťažšie úlohy a presnosť pri jemnom triedení. Vyššie prevodové stupne poskytli dostatočný rozsah rýchlosti pre zmes práce na cestách, odstránenie snehu a jazdu.

Jednoduchý posun páky poskytol obsluhe rýchlejšiu kontrolu dlhších pohybov lopatiek. Pre tesné dokončovacie práce, pomalšia kontrola nastavenia poskytovala extrémnu presnosť v nastavení čepelí.

Práve Caterpillaru vďačíme za mnoho skvelých strojov, ako sú minibager, rôzne poľnohospodárske stroje, stavebnú alebo cestnú techniku, ako sú aj grejdre. Elektrocentrála od tejto spoločnosti vám dokáže zabezpečiť energiu tam, kde to je prakticky nemožné a aj vďaka tejto spoločnosti môžeme vykonávať veľké množstvo namáhavej práce.

Foto: pixabay.com