S balkónom sa žije ľahšie

Bývanie v paneláku či bytovom dome je úplne bežné vo väčších mestách, kde tento spôsob života prevažuje. Domy sa okrem dedín viac vyskytujú až na okrajoch miest, čo môže byť veľmi nepohodlné pre ľudí, ktorí dochádzajú do mesta každý deň za prácou. V takých prípadoch často musia povedať bývaniu v dome nie a uspokojiť sa s bytom. Byt a dom sú na bývanie úplne rozdielne. V dome máte možnosť vyjsť von kedykoľvek sa vám zažiada, v byte na to potrebujete balkón.

Ideálny pomocník

Balkón vám síce úplne nevynahradí terasu, ale dokáže vám uľahčiť v mnohých prípadoch bývanie. Sušenie prádla v byte môže poriadne zavlhčiť vzduch a pri pravidelnom sušení v interiéri sa môžete prepracovať až k plesniam. Balkón je na toto ideálny, dokonca aj v zime, pokiaľ svieti slnko. Pozor však, aby vám oblečenie nezamrzlo. Môžete si nainštalovať vyťahovacie sušiace tyčky, ktoré v prípade potreby stiahnete dole, prádlo zavesíte a vytiahnete ich znova hore, aby vám nezavadzalo.

Vychutnávajte si slnko a kávu

Nie všetky bytové jednotky sú balkónom vybavené, ale ak máte aspoň akúkoľvek možnosť si ho dať pristaviť, choďte za tým. V bytovke sa len musíte zhodnúť s ostatnými majiteľmi bytových jednotiek, o niekoľko pár eur sa vám zvýšia poplatky do fondu, ale aspoň budete mať úplne nový balkón.

Ten je skvelý najmä počas teplejších mesiacov. Keď na jar začne vychádzať slnko a vy si budete môcť dať raňajky so skvelou kávou na vyhriatom balkóne, určite si nebudete stažovať. V lete sa môžete po práci popri čítaní knihy na balkóne opaľovať a večer si s partnerom vychutnať pohár dobrého vína.

Možno by ste mohli zvážiť aj uzatvorenie balkónu na lódžiu. Jednoduché obloženie plastovými či sklenými tabuľami, ktoré sa takú odsúvať podľa potreby. Ideálne na zimu, kedy vám nebude na balkón snežiť a prádlo vám bez problémov uschne. Obklad ochráni aj od dažďa.

Foto: pixabay.com