Ostatné

Ruleta, a predsa sa točí

Jedna z najznámejších i najjednoduchších hazardných hier. Ruletové koleso je už desiatky rokov symbolom sveta hazardu a stávkovania. V článku si priblížime históriu rulety, jednoduché pravidlá i riziká, ktoré môže priniesť.

Vznik a pravidlá

Slovo roulette znamená vo francúzskom jazyku „malé koleso“. Za miesto vzniku sa teda považuje práve krajina galského kohúta. Prvá forma tejto hry sa datuje do 18. storočia. Existuje však množstvo dohadov, že primitívnu formu rulety vynašiel známy matematik a fyzik Blaise Pascal pri snahe vyrobiť perpetum mobile ešte v 17. storočí.

Pravidlá hry sú veľmi jednoduché. Skladá sa z dvoch kolies. Vnútorné menšie je pohyblivé a obsahuje priehradky, v ktorých sa zastavuje loptička. Väčšie je nepohyblivé a obsahuje čísla od 0 po 36. Všetky nepárne čísla sú červené, zatiaľ čo párne sú čierne. Nula je neutrálna, väčšinou zelenej farby. Hráč môže staviť na jedno číslo alebo kombináciu viacerých čísiel. Rovnako môže svoje peniaze vložiť aj na skupinu čísiel ako párne-nepárne alebo väčšie-menšie.

Systémy a riziká

Už od vzniku sa snažia hazardní hráči vynájsť systém na ruletu, ktorý im prinesie rozprávkové bohatstvo. Tie najznámejšie ako Fibonacciho systém rulety či Martingale opantali množstvo hazardných hráčov s vidinou expresného zisku. Zodpovedne však možno prehlásiť, že ani jeden systém kontinuálneho zvyšovania stávok na jednu farbu po každej prehre neprinesie zaručený zisk. Hlavným problémom je totiž výška vášho banku, ktorý sa skôr či neskôr minie.

Možnosť zárobku samozrejme štatisticky existuje. Avšak dnes, keď je populárna skôr online roulette, je aj táto možnosť výrazne limitovaná. Všetky online kasína sú vybavené ochrannými algoritmami, ktoré rozpoznajú hráčov stávkujúcich spomínaným systémom a blokujú im kontá ešte pred vyplatením prvej výhry.

Foto: pixabay.com