Psychické zdravie a stres

Depresie, nepokoj, nervozita, roztržitosť, častá bolesť hlavy či brucha a napokon i stres. Tu je vymenovaných len pár príznakov, kedy vaše psychické zdravie bez najmenších pochýb nie je v dobrej kondícii. Nepodceňujte ho, má podobnú, ak nie rovnakú cenu ako vaše fyzické zdravie a problémy s psychikou môžu mať nemalé následky do budúcnosti na vaše každodenné fungovanie.

Psychické zdravie znamená predovšetkým to, že sa nepodceňujete, cítite sa rovnocenný s ostatnými ľuďmi, netrpíte depresiami a cítite sa dobre v spoločnosti aj neznámych jedincov. Stres má však možno viacero príznakov a jednoduchšie sa identifikuje. Zmeny v správaní, nesústredenosť, obhrýzanie nechtov, nechuť do jedla, nepravidelné dýchanie i náhle premeny nálad. Znova len niekoľko príznakov, ktoré zväčša znamenajú alarmujúci stav človeka, ktorý potrebuje akútne pomoc. Možno niekedy len priateľov.

Stres však niektorí ľudia dokážu zvládať, dokážu s ním pracovať alebo si ho úplne nepripúšťajú. No to sú silní, emancipovaní ľudia, ale čo slabšie povahy, na ktoré vplývajú vonkajšie nástrahy vo väčšej miere? Musia sa naučiť zvládať stresové situácie, mať svoje „barličky,“ ktoré použijú práve vo chvíľach, kedy majú pocit, že by sa mohli dostať do stresu. Hlboké dýchanie, možno čokoláda, relaxačná hudba, čokoľvek.

Udržiavať sa v psychickej pohode a byť bez stresu je naozaj dôležité, pretože v opačnom prípade „pacient“ neubližuje len sebe, ale aj svojmu okoliu. Overeným „liekom“ je šport, tanec, pohyb. Pri ňom sa vyplavujú hormóny šťastia a tie človeku nedovolia cítiť sa psychicky zle alebo zažívať stres.