Prišiel čas postaviť komín

Pri rekonštrukcii či stavbe nového domu je nevyhnutné dopredu myslieť aj na to, akým komínom dom obdaríte. Pamätajte na to, že iba kvalitne vyhotovený komín vám bude bezchybne slúžiť celé roky a nemusíte sa s ním obávať o svoju bezpečnosť.

Komínové systémy s jednoduchou montážou

Pravdepodobne by sa nikto netešil, keby jeho stavba stála iba na zdĺhavej montáži komína. To vie byť pekne otravné, keď sa už neviete dočkať sťahovania. Pri vyberaní vhodného komína sa rozhodujte pre taký, ktorého komponenty sú zhotovené tak, aby do seba jednoducho zapadli, vyhnete sa tak zdĺhavej a náročnej montáži. Obavy, že všetko, čo je jednoduché, je nekvalitné, nie sú na mieste. Aj takto konštruované komíny a komínové systémy musia spĺňať bezpečnostné požiadavky európskych noriem. Komínový systém funguje bezchybne iba vtedy, keď sú všetky jeho súčasti vyrobené z kvalitných materiálov.

Komínové vložky a tvárnice

Súčasťou komínového systému su komínové vložky a tvárnice. Obľúbenosti sa tešia najmä šamotové vložky s hladkým povrchom, ktoré sa vyznačujú tvarovou stálosťou a odolnosťou voči poškodeniu. Šamotové vložky nájdu svoje využitie pri všetkých druhoch vykurovania – či už využívate palivo tuhé, kvapalné, alebo plynové. V kombinácii s odolnými keramzitovými tvárnicami bude váš komín dokonale zabezpečený. Pokiaľ chcete na stavbe komína ušetriť, vyberajte si tvárnice s čo najväčšou výškou, aby ste ich použili čo najmenej. Navyše sa aj práca s nimi stane jednoduchšia a časovo menej náročná. Výška komína musí presahovať profil strechy, aby sa zabezpečil neprerušovaný komínový ťah.  Odborníci, ktorí vám komín postavia, to určite vedia a pravdepodobne vám odporučia zaobstarať si aj komínovú hlavicu, ktorá si poradí s konkrétnymi topografickými podmienkami.

Foto: pixabay.com