Financie a práca

Príjmová priepasť bude ešte väčšia

Počuli ste už o tom, že stredná trieda sa pomaly vytráca a čoraz viac je cítiť priepastné rozdiely medzi nižšou a vyššou vrstvou, a teda medzi bohatými a chudobnými? Čo zapríčiňuje vo svete tento trend a ako ho zmierniť?

Vysoké poplatky za vzdelanie

Spoločnosť Credit Suisse prišla s výsledkami analýzy finančného trhu a zistila, že rozdiely v príjmoch generácie Y, do ktorej sú zahrnutí ľudia narodení v rozmedzí rokov 1985 až 1995, budú čoraz väčšie, a to najmä v Spojených štátoch amerických. Tento jav nie je z veľkej časti spôsobovaný ničím iným, ako drahým školným, ktoré sa v USA pohybuje aj okolo dvadsaťtisíc dolárov na semester. Toto zapríčiňuje, že približne 37 percent ešte neplnoletých Američanov už má dlh z pôžičiek na školné.

Ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť študovať na vysokej škole tak dostávajú nízku hodinovú mzdu. Naopak, absolventi vysokých škôl majú platy výrazne vyššie, a teda môžu splácať svoje dlhy nadobudnuté počas štúdia.

Dôvody vzniku priepasti

Avšak, inflácia stúpa, hodnota peňazí klesá, a tak si ľudia zarábajúci málo peňazí nemôžu veľa dovoliť. Práve tu sa táto príjmová priepasť ukazuje najviac. Ďalším dôvodom prehlbovania príjmovej priepasti u mladej generácie je aj fakt, že dedia čoraz neskôr, no tí, čo zdedia majetok, zdedia vo väčšine prípadoch pomerne veľké sumy. Títo ľudia priznali, že viac ako tretina dedičstva potom tvorí aktíva ich príjmov.

Možným východiskom z tohto trendu by bolo v Amerike sprístupnenie možnosti vzdelania za výrazne nižšie poplatky či napríklad aj plánované zavedenie dane z nehnuteľnosti. Myslíte si, že pocítime túto príjmovú priepasť aj u nás? Vzdelanie síce môžeme získať zadarmo, no mzdové rozdiely pociťujeme rovnako. Prehĺbia sa tieto rozdiely na Slovensku ako v USA, Španielsku, Francúzsku či Nemecku?

Foto: pixabay.com